نگاه ویژه شهید سلیمانی به بانوان جهادگر خوزستانی

در آستانه اولین سالگرد شهادت سردار دل‌ها، شهید حاج قاسم سلیمانی گروه جهادی “شهید نادر حمید” متشکل از بانوانی از شهرستان ملاثانی خوزستانی، اقدام به برگزاری یادواره‌ای برای این شهید عزیز می‌کنند.
امیدهایشان برای برگزاری مراسم با همه تلاش و ذوقی که برای برپایی آن داشتند، به دلیل مهیا نشدن امکانات لازم در آخرین ساعاتی که به شروع مراسم مانده بود، دیگر داشت به ناامیدی تبدیل می‌شد، اما وقتی کار خالصانه باشد و نظر شهید به آن باشد در کوتاهترین زمان ممکن و به طرز ناگهانی و غیر قابل باور همه چیز مهیا می‌شود؛ تاجاییکه این روز و مراسم را به عنوان ماندگارترین و شیرین‌ترین کار در ذهن خانم مزبانی مسئول این گروه جهادی و دیگر اعضا ثبت می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهرواره بانور، سمیره مزبانی متولد سال ۱۳۶۴ و دانش آموخته حوزه علمیه از شهرستان ملاثانی استان خوزستان است.
او یک گروه جهادی ده نفره از بانوان محله تشکیل داده که این گروه جهادی مزین به نام شریف شهید نادر حمید اولین شهید مدافع حرم شهرستان آنان است که فعالیت‌های جهادی_تبلیغی زیادی را ذیل این گروه انجام می‌دهند.
این بانوی دغدغه‌مند در آستانه اولین سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، تصمیم به برگزاری یادواره‌ای برای این شهید در یکی از سالن‌های ورزشی بزرگ شهر می‌گیرد، اما علی‌رغم اینکه شب قبل از یادواره با عوامل اجرایی مراسم هماهنگی‌های لازم را برای تزئین و فضاسازی سالن انجام داده بود، ولی انگار همه چیز دست به دست هم داده بودند که اتفاقی غیر از آنچیزی که در تدارکش بودند، اتفاق بیفتد.
صبح روز یادواره گرفتاری‌های ریز و درشتی بر سر راه این بانوی فعال قرار می‌گیرد و فرصت پیگیری مجدد ملزومات مورد نیاز مراسم را از او می‌گیرد و همین موجب می‌شود دیگر عوامل هم از عهده کارها برنیایند و سالن برای برگزاری چنین مراسم بزرگی آماده نشود، ساعتی قبل از شروع برنامه، او به سالن مراجعه می‌کند و علی‌رغم تصورش می‌بیند که هیچ کاری در سالن انجام نگرفته است، کم کم امیدهایشان داشت برای برپایی این مراسم به ناامیدی تبدیل می‌شد و حتی برخی پیشنهاد کنسل کردن این مراسم را می‌دادند، اما خانم مزبانی دلش نمی‌آمد چنین برنامه‌ای را که با آن همه ذوق تدارک دیده بود، به همین آسانی کنسل کند؛ در همین افکار بودند که یکی از مسئولین سالن آمد و گفت من می‌روم و سریع برمی‌گردم فقط دعا کنید دست پر برگردم، این جمله را گفت و بدون هیچ توضیح دیگری رفت، مدت زمان زیادی نگذشت که او برای فضاسازی سالن با دو تابوت شهید برگشت، تابوت‌هایی که یکی از آنان متعلق به مراسم تشییع شهید نادر حمید و دیگری همان تابوتی بود که پیکر شهید سلیمانی در آن از عراق به ایران منتقل شده بود، و همین دو تابوت جای تمامی ملزومات مورد نیاز برای فضاسازی سالن را پر کرد و آنان را در بهت و حیرت فرو برد و به آنان ثابت کرد که واقعا شهدا زنده‌اند و به یکایک ما نظر دارند.
این یادواره و شور و حالی که این دو تابوت به مراسم بخشیدند موجب شد این اتفاق به عنوان شیرین‌ترین و ماندگارترین کار در ذهن تک تک اعضای این گروه جهادی و بویژه خانم مزبانی ثبت شود.
این بانو علاوه بر این تلاش بسیاری برای برگزاری مراسماتی در ایام ولادت و شهادت اهل بیت(ع) در سطح محله دارد و در کنار آن جلسات ثابتی هم برای بیان سبک زندگی اسلامی ویژه بانوان برگزار می‌نماید.
او همچنین در سطح شهر جلسات گسترده‌تری را در سالن‌های ورزشی با ظرفیت بالا در راستای الگوسازی برای دختران جوان و آشنایی آنان با سبک زندگی اسلامی برگزار می‌کند.

کمک به ایجاد مشاغل خرد خانگی

این بانوی طلبه افزون بر این به کمک گروه جهادی‌اش، کلاس‌های آموزشی با هدف اشتغالزایی نیز به طور مستمر برای بانوان محله در زینبیه محل برگزار می‌کند که این کلاس‌ها شامل خیاطی، بافتنی و گلدوزی است که تقریبا ۱۰۰ نفر از هنرجویان با شرکت در این دوره‌ها توانستند برای خود اشتغال‌های خرد خانگی راه اندازی کنند.

تلاش برای حل بحران پیری جمعیت

این روزها هم که فرزند آوری و خطر پیری جمعیت از بحران‌ها و چالش‌های جدی کشور محسوب می‌شود، این بانو با دعوت از کارشناسان مربوطه اقدام به برگزاری کارگاه‌هایی برای راغب ساختن بانوان به این مقوله مهم داشته که تلاشش موفقیت آمیز و اثر بخش هم بوده و تعدادی از بانوان را به مرحله اقدام به فرزندآوری نزدیک کرده است.

ترغیب دختران به حجاب برتر

خانم مزبانی همچنین با توجه به اهمیت جایگاه عفاف و حجاب در بین دختران جوان با برپایی نمایشگاه عفاف و حجاب سعی کرده این قشر را به حجاب برتر که تاج کرامت زن محسوب می‌شود، ترغیب کند.
گروه جهادی خانم مزبانی همچنین به صورت خودجوش اقدام به تهیه و توزیع اقلام مورد نیاز نیازمندان محله می‌کنند که علاوه بر اینکه می‌توان این بانوان را جهادگر نامید از آنجاییکه خودشان تامین کننده هزینه‌های مورد نیاز فعالیت‌ها هم هستند، می‌توان آن‌ها را در زمره خیرین محل نیز به شمار آورد.
خانم مزبانی به شدت دغدغه جوانان را دارد و معتقد است باید با روشنگری و تبیین مسائل دینی و سیاسی به آن‌ها کمک کنیم و این قشر را در مسیر درست قرار دهیم.
در همین راستا او به برگزاری کارگاه‌های عقیدتی_سیاسی با کمک سپاه اقدام کرده و سعی در پرورش جوانان آگاه و دغدغه مند دارد.

 

, ,
نوشتهٔ پیشین
ترویج حجاب و احیای فرهنگ امر به معروف با اهتمام چند دختر روستایی
نوشتهٔ بعدی
نوجوانانی که در جلسات قرآن محله پایبند به حجاب و عفاف شدند

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید