توجه به تندرستی و نشاط بانوان روستایی با برنامه‌ریزی تفریحات سالم برای آنان

بانوان زحمتکش و کم توقع روستایی، به دلیل کار فراوان در روستا، کمتر پیش می‌آید که زمانی را صرف خوراک روح و روان خودشان کنند، در میان این همه دل مشغولی‌ها و فعالیت‌های نسبتا سنگینی که بر دوش اهالی روستا مخصوصا بانوان می‌باشد، گاهی یک تفریح سالم مثل ورزش می‌تواند غبار خستگی‌ها را از جسم و روح این بانوان بزداید و نشاط و لبخند را مهمان چهره آنان کند.

به گزارش خبرنگار مهرواره بانور، وفا جبری متولد سال ۱۳۷۱، دانش آموخته کارشناسی ارشد الهیات اسلامی و اهل یکی از روستاهای شهرستان ملاثانی از توابع استان خوزستان است.


این بانوی فعال با برگزاری جلسات قرآن در منازل برای بانوان روستا، علاوه بر قرائت قرآن به مباحث تربیتی و اخلاقی نیز می‌پردازد.
اما افق نگاهش فراتر از این است که فقط به آگاهی دادن و آموزش بپردازد، از آنجائیکه محل فعالیتش روستاست و مخاطبین جلسات و مراوداتش بانوان روستایی هستند، سعی دارد که راهی بیابد که بتواند غبار خستگی و فعالیت زیاد را از بانوان دور کند و بذر شور و نشاط را در دل‌های آنان بکارد.
در روستایشان ورزشگاهی بنا شده بود که سانس بانوان آن بلا استفاده مانده بود، شاید دلیل آن، روحیات زنان غیور روستایی باشد که همیشه دغدغه کار و فعالیت دارند و فرصت اینگونه فعالیت‌ها را ندارند، اما خانم جبری که در پرورش افکار این بانوان در روستا نقش به‌سزایی داشته تصمیم می‌گیرد با گذراندن دوره مربی‌گری و برگزاری کلاس‌های ورزشی، علاوه بر ایجاد نشاط، بهار سلامتی را به بانوان روستایش هدیه کند.
او همچنین در زمینه سلامت بانوان در روستای خود با دعوت از مربیان بهداشت و متخصصین این امر، سعی در آگاهی دادن و برطرف کردن مشکلات آنان داشته است.
این بانوی دغدغه‌مند علاوه بر این فعالیت‌های اثرگذار، سنگر مسجد را هم حفظ کرده و مسجد امام حسن(ع) این روستا، را محلی برای برگزاری کلاس‌های آموزشی اعم از خیاطی، امداد گری، تزریقات و ..‌. برای بانوان قرار داده که با اینکار زمینه ساز اشتغال آنان در برخی حیطه‌ها شده است.
مشاوره و کمک‌های خانم جبری به بانوان روستا، باعث رشد کارآفرینی در زمینه‌های مختلفی همچون احداث کارگاه‌های مختلف، پرورش قارچ و …شده است.
او حتی به برخی از کسانی که در پی ایجاد اشتغال برای خود بودند و نیاز به سرمایه داشتند، به‌صورت رایگان، از سرمایه شخصی خود کمک‌هایی در اختیارشان قرار داد و با حمایت از آنان باعث اشتغالزایی برای این افراد شد.
این بانوی تلاشگر نه تنها از قشر مرفهین نیست، بلکه منبع تأمین هزینه‌های این فعالیت‌های خود را از راه تدریس خصوصی به بچه‌های روستا به دست می‌آورد که حتی برای اینکار هم از بچه‌ها مبالغ ناچیزی را دریافت می‌کند و آن را هم در جهت ارائه خدمات به خود اهالی صرف می‌کند.
از دیگر کارهای ارزشمند خانم جبری ایجاد مغازه لوازم التحریر در روستا بوده است که در این باره توضیح می‌دهد: دانش آموزان این روستا برای خرید لوازم التحریر باید مسافتی را تا شهر طی می‌کردند که رفت و آمد به شهر کمی برایشان مشکل بود و به همین علت مغازه لوازم التحریر فروشی را در روستا ایجاد کردم و لوازم مورد نیاز بچه‌ها را از شهر خریداری می‌کنم و به دست آنان می‌رسانم و حتی سود کامل حاصل از اینکار را هم صرف انجام کارهای خیر در روستا کرده‌ام.
محرومیت زدایی و کمک به هم نوع، مهمترین هدف فعالیت‌های خداپسندانه این بانوی جوان است، او فکرهای بزرگی در جهت زدودن غبار محرومیت از روستا و محل زندگی‌اش در سر دارد که برای اجرایی کردن طرح‌‌های خود، نیازمند هزینه و بودجه اولیه می‌باشد.
او حتی به دنبال ثبت این طرح به نام خودش نیست و می‌گوید: اگرچه ایده‌ای که در ذهن دارم متعلق به خودم می‌باشد، اما هدفم تنها اشتغالزایی و رفع مشکلات روستایمان می‌باشد و برایم فرقی نمی‌کند که اجراکننده این طرح من‌ باشم یا یکی دیگر از اهالی، بلکه آنچه اهمیت دارد اجرا شدن این طرح و کمک به اقتصاد خانوارهای روستا با کمک این ایده می‌باشد.
او در مورد طرح خود نیز توضیح می‌دهد: ما روستایی هستیم و زمین‌های زیادی در اختیار داریم، از این طریق می‌توانیم اشتغال‌هایی در سطح کلان ایجاد کنیم، به عنوان نمونه اگر فقط یک دامداری در منطقه راه اندازی شود، نیازمند رونق کشاورزی و کشت گندم نیز خواهیم بود و به دنبال آن شرکت‌های لبنیاتی و کارگاه‌های ریسندگی و چرم سازی و خیلی مشاغل دیگر که مرتبط با دامداری است، رونق می‌گیرند و جوانان بسیاری به صورت زنجیره وار از این طریق به اشتغال می‌رسند.
این بانوی دلسوز تاکید بسیاری بر توجه به سه کلمه کلیدی انتخاب هدفمند، توکل و اراده دارد و معتقد است با این سه کار می‌توان حتی با دستان خالی هم اتفاقات بزرگی را رقم زد.
او همچنین در توضیح این توصیه خود می‌گوید: هرکس می‌خواهد قدمی در راه محرومیت زدایی بردارد، در وهله اول باید با انتخاب‌های هدفمند، سیر کارش را ترسیم کند و با توکل به خداوند و اراده قوی پا در این مسیر بگذارد و در حد توانش تلاش کند تا باری از دوش هم نوعان و نیازمندان بردارد و بداند با توجه به این سه عنصر حتما در کار خود موفق عمل خواهد کرد.

, ,
نوشتهٔ پیشین
غرق در خدمت به مردم؛ زوج طلبه‌ای که برای خدمت به هم‌نوعان رنج زندگی در مناطق محروم را به جان خریدند
نوشتهٔ بعدی
چشاندن طعم شیرین حجاب به دختران بی‌بضاعت علاقه‌مند به پوشش زهرایی/ وقتی مشکلات معیشتی توانی برای هزینه کردن به پای حجاب و چادر باقی نمی‌گذارد

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید