همدلی زوج طلبه گلستانی/ از معرفی پسران و دختران دم بخت به یکدیگر تا تامین جهیزیه آنان

خانم جهان آرا و همسر طلبه‌اش اهل گلستان هستند، اما این روزها ردپای آن‌ها را در روستایی کم برخوردار در اسفراین می‌توان یافت، نقل مکان مداوم از یک منطقه به مناطق دیگر، جزئی از زندگی آنان شده و به آن اعتراضی هم ندارند؛ چرا که ۱۵ سال است که زندگی تبلیغی و جابه‌جایی‌های مداوم را تجربه می‌کنند و با آن خو گرفته‌اند، تنها چیزی که برای این زوج حائز اهمیت است، خدمت به مردم مناطق تبلیغی خود در زمینه‌های مختلف است.

به گزارش خبرنگار مهرواره بانور، معصومه جهان آرا مبلغ و طلبه دغدغه‌مند گلستانی متولد سال ۱۳۵۶ و همسر حجت الاسلام علی صدقی است؛ زوجی که فعالیت تبلیغی بخشی از زندگی عادی آن‌ها تلقی می‌شود و با دشواری‌ها و تلخی و شیرینی‌های آن کامل کنار آمده‌اند.
آن‌ها انجام کار تبلیغی و جهادی را از وظایف طلبگی خود می‌دانند و در موضوعات بسیاری مثل کمک به تشکیل خانواده، دستگیری از نیازمندان و تامین معیشت آنان فعالیت داشته‌اند.
فعالیت تبلیغی آنان درست از آغاز تشکیل زندگی مشترکشان شکل گرفت و حالا ۱۵ سال از عمر این زندگی تبلیغی می‌گذرد، زندگی‌ای که رنگ و بوی خدا در آن موج می‌زند و در هر ورق آن یک کار خیر و یک نوع دستگیری و گره گشایی از مردم ثبت شده است.
این زوج اکنون مدتی است که در روستای خوشین اسفراین مستقر هستند و در مسجد صاحب الزمان(عج) و مسجد جامع روستا فعالیت دارند؛ با وجود اینکه فعالیت در این روستا رسالت تبلیغی این روزهای آن‌ها محسوب می‌شود، اما اخلاص و نوع‌دوستی آن‌ها اجازه نداد نسبت به روستاهای اطراف این منطقه بی‌توجه باشند و علاوه بر روستای تبلیغی خود، ۱۲ تا از روستاهای همجوار را نیز پوشش می‌دهند، خانم جهان آرا می‌گوید: هرکاری که از دستمان ساخته باشد، برای این روستا و روستاهای اطراف انجام می‌دهیم.

دستگیری از مردم در ایام شیوع ویروس کرونا

ویروس ناخوانده کرونا که آمد، هموطنان همدل شدند و بوی مهرشان کوچه به کوچه و شهر به شهر کشور را عطرآگین کرد، این زوج هم از تبار همین مردم بودند که منطقه زندگی خود را در این برهه دهشتناک پوشش دادند و به هر طریقی سعی در کمک به مردم داشتند که حالا نمی‌توان از اقدامات آنان در آن ایام به راحتی چشم پوشی کرد‌.
خانم جهان آرا در این ایام برای تامین معیشت مردم فعالیت بسیاری داشت و با کمک نهادهایی مثل کمیته امداد، دفتر تبلیغات اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کارهای مختلفی انجام داد که ساده‌ترین آن توزیع بسته‌های معیشتی بود.
او در این برهه و با توجه به افزایش استفاده فرزندان از گوشی موبایل، به بیان مباحث تربیتی و آموزش نحوه استفاده از فضای مجازی برای والدین پرداخت تا فرزندان خود را در این فضا رها نکنند و به راهی که دشمن برنامه ریزی کرده کشیده نشوند.

کمک به اشتغالزایی برای اهالی روستا

این بانو با کمیته امداد ارتباط نسبتا خوبی دارد و در همکاری خود با این نهاد به احصا نیازمندان واقعی و سرکشی به منازل آنان و شناسایی نیازهایشان می‌پردازد تا مستمندان واقعی شناسایی شوند و تحت پوشش کمیته امداد قرار گیرند و بدین وسیله کمی از مشکلات آن‌ها مرتفع شود.
او همچنین افراد را برای دریافت وام اشتغال به کمیته امداد معرفی می‌کند و با اینکار خود، زمینه اشتغال چندین نفر از اهالی روستا را در زمینه دامداری فراهم کرده است.

واسطه گری در ازدواج و تامین جهیزیه برای نوعروسان بی‌بضاعت

معرفی پسران و دختران دم بخت به یکدیگر و کمک به تشکیل زندگی مشترک آن‌ها از کارهای دیگر این زوج تلاشگر می‌باشد؛ آن‌ها حتی در مواردی افرادی که قبلا ازدواج ناموفقی داشتند و یا همسرانشان فوت شده باشند را نیز برای ازدواج به یکدیگر معرفی می‌کنند.
این اقدام خاطرات خوبی را برای آنان به جا گذاشته است که خانم جهان آرا به یکی از این خاطرات شیرین خود از اینکار اشاره می‌کند و می‌گوید: در یکی از روستاهایی که فعالیت می‌کنیم، بانویی بود که همسر خود را از دست داده بود و در روستای دیگری نیز برای یک آقایی این اتفاق افتاده بود؛ از آنجاییکه روی هر دو مورد شناخت داشتیم احساس کردیم مورد مناسبی برای ازدواج با یکدیگر هستند، آن‌ها را به هم معرفی کردیم و آشنایی این دو منجر به ازدواجشان با یکدیگر شد، که به لطف خدا زندگی خوبی را در کنار یکدیگر تجربه می‌کنند و به من و همسرم هم بخاطر اینکه مسبب رقم خوردن این ازدواج بودیم بسیار لطف دارند.
خانم جهان آرا افزون بر این در زمینه تامین جهیزیه برای نیازمندان نیز فعالیت دارد؛ او در این راستا توضیح می‌دهد: دخترخانمی بود که پدر نداشت و مادر پیری داشت و برای تامین جهیزیه مشکل داشتند، ما رفتیم شهر و از خیرین کمک گرفتیم و علاوه بر این خودم خانه به خانه رفتم و وسیله دست دوم بلا استفاده مردم را جمع آوری کردم و با مبلغ حاصل از فروش این اقلام بخشی دیگر از جهیزیه او را تامین کردیم.


برگزاری کلاس احکام و پرسش و پاسخ، کلاس‌های قرآنی، برپایی جشن تکلیف دختران روستا و توزیع لباس گرم میان نیازمندان از دیگر کارهای این بانو می‌باشد و علاوه بر این به دلیل اهمیت موضوع جوانی جمعیت، در مواردی با برگزاری جلساتی ویژه بانوان آن‌ها را براساس آیات و روایات ترغیب به فرزندآوری می‌کند.

, ,
نوشتهٔ پیشین
حجت الاسلام حسن زاده؛ تبلیغ حداکثری مهرواره بانور در روزهای پایانی باید با جدیت دنبال شود
نوشتهٔ بعدی
بانویی که ۱۳ میلیارد تومان آورده مالی برای مسجد محله داشت

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید