بانویی که با واسطه‌گری و قدرت کلام خود از دو طلاق جلوگیری کرد

میانجی‌گری در فرهنگ ایران سبقه‌ای طولانی دارد و اگرچه اینکار معمولا توسط ریش سفیدان انجام می‌شود، اما همیشه هم میانجی‌گران را ریش سفیدان تشکیل نمی‌دهند؛ بلکه گاهی کسانی در اوج جوانی از چنان قدرت و نفوذ کلامی برخوردارند که کلامشان به راحتی در قلب‌ها نفوذ می‌کند و مشکلات و اختلافات موجود را پایان می‌دهد.
خانم غافلی هم از زمره کسانی است که از کودکی شاهد واسطه‌گری پدر در حل اختلافات اهالی محل بوده و از آنجاییکه پدران همواره الگویی تمام عیار برای شکل‌گیری شخصیت و هویت فرزندان خود می‌باشند او نیز این ویژگی را از پدر به ارث برده و در این کار حساس و مهم بارها ورود کرده و تاکنون با اینکار خود موفق به جلوگیری از طلاق دو زوج شده  است.

به گزارش خبرنگار مهرواره بانور، فرشته غافلی متولد سال ۱۳۵۸ و اهل شهرستان اندیمشک استان خوزستان و از تحصیل کردگان در رشته روانشناسی است که با عضویت داوطلبانه در هلال احمر در حوزه مشاوره این نهاد فعال است و به راهنمایی و ارائه مشاوره به خانواده‌ها می‌پردازد که در زمینه مشاوره، عمده کار او متمرکز در تربیت فرزندان، آموزش مهارت فرزندپروری و تقویت روابط والدین با آنان می‌باشد.
او با خانواده‌های بسیاری سر و کار دارد و علاوه بر ارائه خدمات مشاوره‌ای به آنان، با کمک خیرین از نظر مالی نیز خانوارها و بیماران نیازمند را یاری می‌کند.
وی علاوه بر این با مؤسسات فرهنگی مذهبی شهرستان نیز در ارتباط است و در جلسات روضه خانگی هم به عنوان مداح و سخنران حضور دارد که معمولا این جلسات او نیز فرصتی برای بیان مشکلات افراد و ارائه راهنمایی‌های لازم به آن‌ها می‌باشد.

معرفی دختران و پسران دم بخت به یکدیگر

معرفی و به هم رساندن دو جوان برای ازدواج از اهمیت و ارزش والایی در دین اسلام برخوردار است و فضیلت بسیاری برای امر واسطه‌گری در ازدواج از منظر آیات و روایات بیان شده است؛ به همین دلیل خانم غافلی هم از انجام این امر غافل نبوده و جوانان بسیاری را برای ازدواج به یکدیگر معرفی نموده است؛ او بواسطه فعالیت در مدارس و موسسات فرهنگی شهرستان، با دختران بسیاری سروکار دارد و به همین دلیل هم بارها پیش آمده که خانواده‌ای که تصمیم بر ازدواج پسرشان دارند، برای معرفی دختری مناسب به او مراجعه می‌کنند، خانم غافلی هم با دلسوزی تمام شرایط هر دوطرف را می‌سنجد و در صورتی که شرایط دختر و پسر با یکدیگر هماهنگی و همخوانی داشته باشد، آن‌ها را به هم معرفی می‌کند و تاکنون چند موردی از این معرفی‌هایش ختم به ازدواج نیز شده است.

از تامین ۱۵ سری جهیزیه تا کمک‌ مالی به خانواده‌های نیازمند جهت پیشبرد مقدمات ازدواج

این بانو در فعالیت‌های خود در هلال احمر بارها با خانواده‌هایی مواجه شده که حتی توان خرید حلقه برای داماد و یا عروس را ندارند، لذا سعی کرده با کمک خیرین حلقه و حتی جهیزیه آنان را تامین کند و یا آن‌ها را برای دریافت جهیزیه به کمیته امداد معرفی می‌کند که تاکنون بدین شیوه ۱۵ سری جهیزیه برای خانوارهای بی‌بضاعت تامین کرده است.
تشویق به فرزندآوری و ترویج سبک زندگی اسلامی همواره در دستور کار او قرار داشته و در هر زمانی که فرصتی یافته به این دو امر مهم پرداخته و اهمیت آن را به مردم گوشزد کرده است.

راهنمایی مادران نابارور

ناباروری از آن دست مشکلاتی است که علاوه بر ضربه روحی به زوجین، درمان آن هزینه‌های بسیاری را به آنان تحمیل می‌کند و آنان را در شرایط دشواری قرار می‌دهد؛ خانم غافلی بارها خانواده‌هایی که مشکلات ناباروری داشتند را به مراکز درمانی معتبر معرفی نموده تا تحت درمان قرار گیرند و بتوانند به زودی فرزندان خود را به آغوش بگیرند.

تقویت روحیه مسئولیت‌پذیری در کودکان

از دیگر اقدامات این بانوی دلسوز همکاری با بسیج و برگزاری کلاس‌های تابستانه قرآن، احکام، زبان انگلیسی، کلاس‌های ورزشی و هنری برای کودکان است تا مهارت و خلاقیت را در کودکان رشد و پرورش دهد و گاهی بچه‌های محله را نیز برای کمک به برگزاری مراسم در مسجد به آنجا می‌برد و با سپردن مسئولیت‌هایی به آنان سعی می‌کند روحیه کار جمعی و مسئولیت پذیری را در آن‌ها تقویت نماید.

میانجی‌گری در حل اختلافات بین افراد

خانم غافلی در مواردی کار واسطه‌گری و پادرمیانی در حل اختلافات بین افراد را هم انجام داده است، او می‌گوید: پدرم از جوانی به این امر می‌پرداخت و ما از بچگی شاهد این خصوصیت رفتاری او بودیم؛ هرکس مشکل و یا اختلافی داشت پدرم پادرمیانی می‌کرد و مشکل را برطرف می‌ساخت، من از همان بچگی این رفتار را از او آموختم و گاهی در مدرسه بین بچه‌هایی که اختلاف و یا دعوایی میانشان رخ می‌داد صلح و آشتی برقرار می‌کردم.
این بانو وقتی به توانایی خود در انجام اینکار پی‌ می‌برد، مطالعات خود در این زمینه را افزایش می‌دهد و با تغییر رشته خود و تحصیل در رشته روانشناسی به اینکار خود ادامه می‌دهد تا جاییکه اکنون از دوران مدرسه و برقراری آشتی بین دانش آموزان و دوستانش فراتر رفته و جلوگیری از طلاق دو زوج را در کارنامه میانجی‌گری خود ثبت کرده است.

, ,
نوشتهٔ پیشین
از ترغیب لسانی جوانان به ازدواج تا حمایت‌های عملی از آنان برای تشکیل زندگی مشترک
نوشتهٔ بعدی
بانوی خلخالی در «مهرواره بانور» زمینه اشتغال ۱۵ نفر را فراهم ساخت

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید