از ترغیب لسانی جوانان به ازدواج تا حمایت‌های عملی از آنان برای تشکیل زندگی مشترک

خانم محمدی اگرچه این روزها در کنار همسرش به خدمت‌رسانی به مردم مشغول است و کارهای ارزشمندی همچون تشویق جوانان به ازدواج و حمایت از زوج‌های کم برخوردار در قالب تامین جهیزیه و تهیه اقلام ضروری زندگی برای آنان را انجام می‌دهد، اما این ویژگی خود را مرهون سبک زندگی و روحیه نوع‌دوستی والدین خود می‌داند.
این بانو از کودکی علاقه وافری برای کمک به نیازمندان داشته و با ناراحتی از روزی یاد می‌کند که متوجه می‌شود یکی از هم‌کلاسی‌های مدرسه‌اش به‌جای ناهار تنها چند تکه نان خالی خورده بود و از اینکه آن روز گرسنه راهی مدرسه نشده بود، خوشحال بود؛ این ذوق هیچ معنایی جز این نداشت که این دانش آموز در بسیاری از روزهای دیگر همین چند تکه نان را هم برای خوردن ندارد؛ خانم محمدی با وجود سن و سال کمی که داشت از این اتفاق بسیار غمزده می‌شود و به فکر چاره می‌افتد و پس از چند روز وقتی می‌بیند که همین فرد کیف مناسبی هم برای مدرسه ندارد، کیف مدرسه خود را که به تازگی تهیه کرده بود به او هدیه می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهرواره بانور، سکینه محمدی متولد سال ۱۳۶۴ و اهل اندیمشک استان خوزستان و از بانوان طلبه فعالی که در هر زمینه‌ای که احساس کند از او در جهت رفع مشکلات مردم کاری ساخته است، دریغ نمی‌کند؛ این بانو می‌گوید: اگر کاری مخالف شرع و عرف باشد سعی می‌کنم جلوی انجام آن را بگیرم و از طرفی اگر پای انجام کار خیری در میان باشد تمام توانم را می‌گذارم و کمک می‌کنم که آن امر خیر اتفاق بیفتد.
او روحیه خیر رسانی خود را از پدر به ارث برده است؛ پدری که اگرچه سال‌ها از فوت او می‌گذرد، اما همچنان در شهرستان به فردی خیر و خدمت‌رسان شهرت دارد؛ خانم محمدی می‌گوید: بارها برایم اتفاق افتاده که افراد به من مراجعه کردند و این جمله که خدا پدرت را بیامرزد که برای ما فلان کار را انجام داد را تکرار کرده‌اند؛ چی از این بهتر که مردم از کسی به نیکی یاد کنند.
این بانو هم طی این سال‌ها تلاش کرده راه پدر را ادامه دهد تا خاطرات خوشی از خود در اذهان مردم به یادگار بگذارد؛ حالا او آرزو و هدفی به جز یاری رساندن به مردم و کمک به رفع مشکلات اساسی جامعه ندارد و در این راه تمام توان خود را صرف کرده است.
البته از خوش‌بختی‌ها و خوش‌شانسی‌های خانم محمدی این است که همسری همراه، یاریگر او در این مسیر است؛ همسری که بسیاری از منابع مالی فعالیت‌های او را شخصا تقبل می‌کند و در کنار هم قرار گرفتن آنان اتفاقات خوب و ماندگاری را رقم زده است که از دل هر یک از این اتفاقات می‌توان صفت انسانیت را استخراج کرد.
اگر بخواهیم لیستی از فعالیت‌های این بانوی تلاشگر ارائه دهیم از ساده‌ترین کارها که کمک نقدی و توزیع بسته‌های معیشتی میان مستضعفان است تا فعالیت‌های مهمتر از جمله ترغیب بانوان به فرزندآوری و تربیت نسلی شایسته به عنوان یکی از موضوعات جدی جامعه، پیشگیری از طلاق و سقط غیر قانونی جنین و تامین جهیزیه برای نوعروسان نیازمند در کارنامه فعالیت‌های او یافت می‌شود.

تبیین اهمیت فرزندآوری و پیشگیری از سقط جنین

خانم محمدی با توجه به توصیه‌های اکید رهبری مبنی بر ضرورت رشد جمعیت و فرزندآوری، به سخنرانی و مشاوره دهی در این زمینه اقدام کرده تا این امر و دغدغه مهم رهبری را در جامعه پیرامونی خود عملیاتی سازد و تمایل خانوارها به داشتن فرزندان بیشتر را افزایش یابد.
این بانوی دغدغه‌مند همچنین با توجه به افزایش سقط غیرقانونی جنین در جامعه سعی کرده به روشنگری افراد نیز بپردازد تا از این امر ناپسند اجتناب کنند؛ او در این راستا در زمان اوج‌گیری کرونا و هنگام توزیع سبدهای غذایی میان نیازمندان، از تصمیم یکی از این خانواده‌ها برای سقط جنین خود آگاه می‌شود و از همان زمان برای منصرف کردن این خانواده از این کار تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد؛ او خاطره آن روز را اینگونه روایت می‌کند: در حال سرکشی و توزیع بسته‌های معیشتی میان نیازمندان بودیم که با یکی از خانواده‌ها مواجه شدم که خانم خانه بسیار مشوش بود و از تماس تلفنی‌های مکررش متوجه شدم او در حال جمع آوری مبلغی برای سقط جنین خود است؛ مرد این خانواده کارگر بود و سه فرزند داشتند و فقر عمده ترین دلیل آنان برای این تصمیم شده بود تاجاییکه این خانم بر تصمیم خود مصمم بود؛ تمام فکر و ذهنم به این خانواده و کاری که درصدد انجام آن بودند معطوف شد و با خود گفتم به هر شیوه‌ ممکن باید آن‌ها را از این تصمیم منصرف کنم.
خانم محمدی در صحبت با این خانواده متوجه می‌شود، تامین هزینه سونوگرافی و معاینات بارداری از عهده آنان خارج است و یکی از علل عمده سقط نیز به دلیل عدم توانایی در تامین این هزینه‌هاست؛ او به این خانواده پیشنهاد می‌کند که همان هزینه چند میلیونی که قرار است صرف سقط جنین کنند را خرج مدت بارداری خانم و نگهداری از بچه نمایند و به قبح اینکار و مسائل شرعی و آیات و روایات نیز اشاره می‌کند تا بالاخره با تلاش‌های دلسوزانه و بی‌دریغ او و صحبت‌‌های مداوم با این خانواده موجب می‌شود آن‌ها از این سوء قصدی که به جنین داشتند، صرف نظر کنند.

برگزاری جلسات مشاوره و ترویج سبک زندگی اسلامی

فعالیت‌های خانم محمدی مسجد محور است و سال‌ها در مسجد صاحب الزمان(عج) شهرستان فعالیت داشته که برگزاری جلسات مشاوره برای جوانان و برپایی حلقه‌های صالحین از جمله برنامه‌های او در این مسجد بوده است، اما اکنون او در مسجد امام جعفر صادق(ع) فعالیت دارد و به برگزاری کلاس‌های قرآنی و سخنرانی پیرامون سبک زندگی اسلامی می‌پردازد.
توزیع بسته‌های معیشتی میان نیازمندان و کمک نقدی به کسانی که در صدد راه اندازی شغلی برای خود بودند از دیگر اقدامات این بانو می‌باشد.

حمایت‌های عملی از ازدواج جوانان

او معتقد است ازدواج جوانان جامعه را از آسیب‌ها مصون می‌دارد؛ به همین دلیل جوانان را به ازدواج ترغیب می‌کند و ارزش ازدواج در دین اسلام را برای آنان بیان می‌کند تا آن‌ها را تشویق به تشکیل زندگی مشترک نماید؛ اما فقط به ترغیب لسانی آنان اکتفا نکرده بلکه در عمل نیز به حمایت از زوجین کم‌برخوردار و تامین جهیزیه برای آنان پرداخته است، تا کمی راه را برای تشکیل زندگی مشترک افراد هموار نماید.
پیشگیری از طلاق و پادرمیانی برای حل اختلافات زوجین از دیگر کارهای ارزشمند این بانوی دلسوز است و تنها در یکسال گذشته با اهتمام او از جدایی دو زوج جلوگیری شده است.
این بانوی تلاشگر از زمره کسانی است که نمی‌تواند نسبت به آلام هموطنانش بی‌تفاوت باشد و آرزویش این است تا وقتی توان خدمت رسانی دارد، توفیق دستگیری از مردم از او سلب نشود و همواره در این مسیر ارزشمند گام بردارد.

, ,
نوشتهٔ پیشین
شوق خدمت به خلق/ بانویی که خیرهایی ماندگار از خود در زندگی‌های مردم به جا گذاشته است
نوشتهٔ بعدی
بانویی که با واسطه‌گری و قدرت کلام خود از دو طلاق جلوگیری کرد

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید