شوق خدمت به خلق/ بانویی که خیرهایی ماندگار از خود در زندگی‌های مردم به جا گذاشته است

برخی از زنان با حضور پر افتخار خود در جامعه به خدمت‌رسانی به مردم می‌پردازند و سعی دارند از خود خیری ماندگار به جا بگذارند؛ خانم پور رشیدی یکی از همین بانوان دغدغه‌مند است که با خدمات ارزنده خود تلاش کرده زندگی را به کام دیگران شیرین کند؛ او علی‌رغم اینکه در این مسیر ارزشمند دچار حادثه تصادف شد و خسارت مالی زیادی به او وارد شد، اما اندکی برای ادامه کار تردید نکرد و همچنان با همان قدرت و قوت قبل به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرنگار مهرواره بانور، فاطمه پور رشیدی بانوی طلبه ۴۴ ساله و اهل اندیمشک استان خوزستان که موفق شده یکی از طبقات منزل شخصی خود را به مؤسسه فرهنگی قرآنی منهاج النور تبدیل کند؛ او در واقع قید مادیات را زد و به‌جای اجاره دادن منزلش آن هم در این شرایط اقتصادی تصمیم گرفت در راه ترویج قرآن از خانه و زندگی‌اش مایه بگذارد.
او از سال ۱۳۸۵ فعالیت‌های قرآنی خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۸۹ با اخذ مجوز رسمی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه فرهنگی قرآنی خود را راه اندازی کرد و به برگزاری کلاس‌های قرآنی در رشته‌های مختلف و دوره‌های تربیت مربی در این موسسه اقدام کرد.

اجرای طرح‌هایی برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی

خانم پور رشیدی سال گذشته به پیشنهاد اداره کل فرهنگ و ارشاد شهرستان، طرح‌هایی را برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی آماده و ارائه کرد که طرح نخست آنان ارتقای سطح آگاهی اولیا و مربیان در جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی بود و بوسیله همین طرح بود که در تابستان امسال وارد حوزه کار با خانواده شد.
او به عنوان معاون پرورشی مدرسه نیز مشغول به فعالیت است که در این منصب هم به برگزاری جلسات مشاوره برای خانواده‌ها و آموزش نحوه برخورد با فرزندان و تربیت آنان اقدام کرده است.
او طرح دیگری را نیز در حیطه خانواده با عنوان ملاک‌های صحیح انتخاب همسر ارائه داده است و برای این امر مهم هم بسیار دغدغه‌مند می‌باشد و یکی از راه‌های پیشگیری از طلاق در آینده را در اجرای درست همین طرح می‌بیند.
افزایش سواد رسانه‌ای برای جلوگیری از طلاق عاطفی از دیگر طرح‌ها و فعالیت‌هایی است که این بانو به آن پرداخته است.

برگزاری جلسات مشاوره رایگان جهت آگاه‌سازی بانوان

یکی از ویژگی‌های ناب خانم پورشیدی که از روحیه دغدغه‌مندی و دلسوزی او نسبت به جامعه نشات می‌گیرد، این است که برای کار منتظر دعوت مساجد، پایگاه‌ها، ارگان‌ها و مراجعه افراد نمی‌ماند، بلکه برای برگزاری جلسات مشاوره رایگان در مکان‌های مختلف از جمله مساجد، جلسات خانگی و جشن‌های سطح شهر حضور می‌یابد و طرح خود را تبیین می‌کند و از هیات امنا خواستار دعوت از خانواده‌ها برای حضور در جلسات مشاوره گروهی می‌شود.
او می‌گوید: از طرفی هزینه جلسات مشاوره بالاست و از عهده بسیاری از خانواده‌ها خارج است، از طرفی دیگر هم برخی از مردم دیدگاه غلطی نسبت به مراجعه به روانشناس و مشاوره دارند و معتقدند تنها افرادی که مشکل روحی و روانی دارند، باید به مشاوره مراجعه کنند؛ به همین دلیل سعی کردیم به صورت رایگان و گروهی برای خانوارها این جلسات را برگزار کنیم تا از آن استقبال کنند و به ریشه مشکلاتشان پی برند و به برطرف کردن آن اقدام کنند تا خیری ماندگار از ما به یادگار در زندگی‌های آنان باقی بماند.
او به همراه تیم خود در روز عید غدیر در جشن بزرگ سطح شهر نیز حاضر شدند و غرفه‌ای برای ارائه مشاوره رایگان برای خانوارها برپا کردند تا بانوان بتوانند مشکلات خود را در این غرفه با تیم مشاوران او در میان بگذارند و راهکارهای لازم را دریافت نمایند.
به پیشنهاد خانم پور رشیدی در ایام محرم نیز مراسم عزاداری در خانه‌های مردم در سطح شهر برگزار می‌شد و فقط از میزبان درخواست می‌شد، اهالی محله را برای حضور در این مراسم دعوت کند و مابقی کار از پذیرایی، سخنران و مداح را تیم خانم پور رشیدی عهده دار می‌شدند تا هم بدین شیوه مراسم محرم برپا و هم جلسه کوتاه مشاوره قبل از مداحی برای حل و فصل مشکلات اساسی بانوان برگزار شود.
کار آنان فقط به سطح شهر خلاصه نمی‌شود، بلکه آن‌ها در روستاهای محروم نیز حاضر می‌شوند و کارگاه‌های مشاوره فردی و گروهی برگزار می‌کنند و مسائل مهم و ضروری را برای بانوان بیان می‌نمایند.
خانم پور رشیدی علاوه بر فعالیت‌های قرآنی و مشاوره، در هرجایی که احساس کند باید کاری انجام دهد و یا توان این را داشته باشد که گره‌ای از مشکلات افراد بگشاید، ورود می‌کند و معمولا شیوه او در کمک‌رسانی به نیازمندان اینگونه است که به صورت پنهانی از آنان دستگیری می‌‌نماید.

حساسیت برای شکل‌گیری ازدواج‌های سالم

ارتقای سطح آگاهی جوانان برای تن دادن به ازدواج سالم از دیگر مسائلی است که نسبت به آن دغدغه زیادی دارد، او می‌گوید: اگر افراد بتوانند ازدواج موفقی داشته باشند و معیارهای درست ازدواج را بشناسند، از آسیب‌های بعدی از جمله طلاق به میزان قابل توجهی جلوگیری می‌شود.
او برای دستیابی به این هدف خود، ۱۲ روش و راهکار را در طرح‌نامه‌اش ارائه کرده که اجرای آنان هزینه بردار است و به گفته خانم پور رشیدی نیاز به حمایت مسئولین شهرستان دارد.
این بانوی دلسوز برای معرفی جوانان به یکدیگر برای ازدواج حساسیت بسیاری دارد و بعد از بررسی کامل ملاک‌ها و ویژگی‌های طرفین، اگر شرایط آنان با یکدیگر همخوانی داشته باشد، به معرفی آنان اقدام می‌کند و در واقع برای او ثبت آمار و ارقام ملاک نیست، بلکه آنچه برایش حائز اهمیت است انجام کاری با کیفیت و بدون نقص می‌باشد.
این حساسیت او را در مسئله فرزند آوری نیز می‌توان دید؛ او معتقد است ارتقای مهارت بانوان در تربیت فرزندان باید قبل از ترغیب آنان به فرزند آوری انجام شود و در ابتدا این فرزند پروری و تربیت فرزند خوب است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد؛ چرا که تربیت فرزندان سالم برای رشد جامعه موثر است که اگر در این امر مهم کوتاهی شود، جامعه با بحران مواجه می‌شود.

تعطیلی موسسه قرآنی منهاج النور به‌دلیل مشکلات مالی

در سال گذشته بود که کلاس‌های موسسه قرآنی خانم پور رشیدی تعطیل شد، اتفاقی که هنوز یادآوری آن برای او تلخ است، اما در آن برهه چاره‌ای جز اینکار نداشت؛ این بانو در خصوص علت تعطیلی موسسه می‌گوید: سال گذشته در حین همین رفت و آمدها به روستاها جهت برگزاری جلسات مشاوره، دچار حادثه شدیم و تصادف بدی برای ما رخ داد؛ به لطف خدا خودمان از این اتفاق ناگوار جان سالم به در بردیم و به لحاظ جانی آسیبی به ما وارد نشد، اما به لحاظ مالی خسارت زیادی به خودروی ما وارد شد که چون از پس هزینه‌های تعمیر آن برنیامدیم، ناچار به تعطیلی موسسه و اجاره دادن این طبقه از منزلمان شدیم.
اگرچه این تصادف باعث نشد خانم پور رشیدی اندکی برای ادامه دادن به کارهای خود در حوزه مشاوره تردید کند و همچنان اینکار او با همان قدرت و قوت قبل ادامه دارد، اما در حال حاضر فعالیت‌های قرآنی او متوقف شده که امیدوار است به زودی شرایط راه اندازی مجدد این موسسه برایشان فراهم شود و دوباره برگزاری کلاس‌های قرآنی از سرگرفته شوند.

, ,
نوشتهٔ پیشین
بانویی که سابقه ۴۰ سال خدمت خالصانه به مردم را در کارنامه خود دارد
نوشتهٔ بعدی
از ترغیب لسانی جوانان به ازدواج تا حمایت‌های عملی از آنان برای تشکیل زندگی مشترک

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید