معلمی که انسان دوستی را معنا کرد

برخی در طول زندگی موقعیت‌ها و مشاغل مختلفی را تجربه می‌کنند، اما در هر جایگاهی که قرار می‌گیرند، روحیه نوع‌دوستی را با خود به همراه می‌برند؛ خانم الیاسی هم چه در زمانی که به عنوان مبلغ، سخنران و مداح فعالیت داشت و چه حالا که در کسوت معلمی قرار دارد، از نیازمندان غافل نبوده و نیست و دلسوزی و انسان دوستی همواره از ویژگی‌های بارز این بانو بوده است.

به گزارش خبرنگار مهرواره بانور، فروزان الیاسی بانوی ۳۶ ساله، طلبه، معلم و مربی قرآنی که اهل اندیمشک استان خوزستان است؛ این بانو سعی کرده در جامعه پیرامونی خود تاثیرگذار باشد و به اطرافیان خود مهمترین مسائل و اولویت‌های جامعه را گوشزد کند.
او مداح و سخنران نیز می‌باشد و در جلسات مساجد، مدارس و پایگاه‌های بسیج حضور دارد و جلسات قرآنی را نیز در سطح محله برپا کرده است و از همین موقعیت‌های خود برای حل مشکلات مردم بهره گرفته است.

از حل اختلافات خانوادگی تا دستگیری از نیازمندان

خانم الیاسی در زمینه حل اختلافات خانوادگی فعالیت پررنگی داشته و در موارد بسیاری در این زمینه ورود کرده و با گفتگو با خانم و آقا و بیان وظایف هریک نسبت به دیگری بسیاری از این نزاع‌ها را پایان داده است.
این بانوی تلاشگر در کسوت معلمی نیز سعی کرده از مشکلات دانش آموزان کم برخوردار غافل نباشد و برای رفع این مشکلات با کمک مدیر مدرسه تلاش می‌کند و از آنان در قالب توزیع بسته‌های معیشتی حمایت می‌کند.
او در سطح محله نیز از خانواده‌های بی‌بضاعتی که با مشکلات معیشتی روبه رو هستند، به طرق مختلف از جمله توزیع سبدهای غذایی حمایت می‌کند.
یکی از طرح‌های ساده‌ای که این بانو در سطح محله پایه‌گذار آن بوده است، جمع آوری ضایعات همسایه‌ها و فروش آن‌ها می‌باشد که مبالغ حاصل از اینکار را نیز صرف رفع مشکلات نیازمندان محله می‌کند.

تبیین اهمیت فرزندآوری و جوانی جمعیت

خانم الیاسی در سخنرانی‌های خود سعی دارد به موضوعات مهم و اولویت‌دار جامعه از جمله تشویق به فرزندآوری و آموزش مهارت‌های سبک زندگی اسلامی بپردازد و با بیان فواید فرزندآوری سعی به ترغیب بانوان محله برای اهتمام به این امر دارد و تلاش‌های او بی تاثیر هم نبوده و برخی را به داشتن فرزند دوم و سوم متمایل کرده است.
او حتی در کلاس‌های خود به موضوع مهم جمعیت اشاره می‌کند و پیرامون آن با دانش آموزانش گفتگو می‌کند تا آن‌ها را هم از این امر مهم آگاه سازد.

پیشگیری از سقط جنین و تلاش برای تربیت دینی کودکان

مدتی پیش یکی از اقوام نزدیک خانم الیاسی به دلیل دارا بودن سه فرزند، قصد سقط جنین خود را داشت و تمایلی به داشتن فرزند چهارم نداشت؛ اما این بانو برای منصرف کردن این خانواده تلاش شبانه روزی می‌کند تا بالاخره با گفتگوهای دلسوزانه خود می‌تواند این خانواده را از این امر ناپسند برحذر دارد.
تربیت دینی کودکان از دیگر دغدغه‌های او می‌باشد، خانم الیاسی مدتی به عنوان مربی پیش‌دبستانی و مهد قرآنی فعالیت داشت و همواره در این منصب نیز سعیش بر این بوده که مفاهیم قرآن را در قالب قصه‌های قابل فهم برای بچه‌ها روایت کند تا آن‌ها را با این کتاب آسمانی بیشتر آشنا نماید و علاوه بر این تربیت قرآنی را در آنان شکل دهد.
او از سال ۸۸ فعالیت تبلیغی خود را آغاز کرده و از همان زمان دستگیری از نیازمندان جزو برنامه‌های تبلیغی‌اش بوده و در همان سال‌ها بود که به عنوان مبلغ طرح امین در مدارس ابتدایی و راهنمایی نیز فعالیت می‌کرد و همواره آموزش مفاهیم قرآنی در دستور کارش قرار داشت.
او می‌گوید: من طلبه هستم و انجام چنین کارهایی را از وظایف خود می‌دانم و این دغدغه‌ها در حوزه علمیه برای من ایجاد شد و همچنان این دغدغه‌ها با من هستند.

حمایت از مشاغل خانگی

خانم الیاسی بضاعت چندانی برای کارآفرینی و ایجاد مشاغل خانگی برای بانوان ندارد، اما از کسانیکه برای خود مشاغلی را در خانه دست و پا کرده‌اند، تاجاییکه در توانش باشد حمایت می‌کند و آن‌ها را نسبت به آینده کارشان امیدوار می‌کند و در واقع سعی در ترغیب و تشویق آنان به ادامه کار دارد؛ با همین کار کوچک خود بارها امیدی بزرگ در دل این بانوان ایجاد کرده است، بانوانی که به دلیل عدم حمایت خانواده یا عدم آگاهی از چم و خم کار آینده روشنی برای کار خود نمی‌دیدند حالا با امیدی سرشار تصمیم بر ادامه دادن به کار خود و برنامه ریزی برای گسترده‌تر کردن آن دارند.
او در سال تحصیلی جاری به عنوان معلم آموزش و پرورش در یکی از مدارس اندیمشک مشغول به کار شد و طی همین مدت کوتاه سعی کرده روی زیرساخت‌های عقیدتی دانش آموزان که در حال شکلگیری است، کار کند و فقط به بعد آموزشی اکتفا نکند، او می‌گوید: رشد تربیتی و عقیدتی دانش آموزان و تکریم شخصیت آنان همواره مدنظرم قرار داشته و وظیفه خود می‌دانم که برای رشد اخلاق و معنویات بچه‌ها تاجاییکه می‌توانم تلاش نمایم.

, ,
نوشتهٔ پیشین
خانم بنی‌خاندان
نوشتهٔ بعدی
بانویی که سابقه ۴۰ سال خدمت خالصانه به مردم را در کارنامه خود دارد

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید