برخورد مناسب و رفتار سنجیده بانوی بوشهری بسیاری از نوجوانان شهرش را به حجاب متمایل کرد

لذت‌بخش‌ترین حسی که هر انسانی می‌تواند تجربه کند، این است که بتواند دست کسیکه در مسیر غلطی قرار گرفته را بگیرد و او را در مسیری درست قرار دهد؛ خانم چهار روستایی یکی از مصداق‌های موفق چنین فردی است که در تحولات رفتاری نوجوانان بسیاری بویژه اقشار آسیب‌دیده تاثیر گذار بوده و توانسته با برخوردی سنجیده و ارائه تصویری زیبا و درست از دین و اسلام، مسیر بسیاری از آنان را از بیراهه به مسیری درست و روشن تغییر دهد و به اصطلاح آنان را سربه راه نماید.

به گزارش خبرنگار مهرواره بانور، فاطمه چهار روستایی متولد سال ۱۳۶۱ اهل بوشهر و از بانوان طلبه‌ و کنشگران فعال فرهنگی است که عزم خود را برای انجام کارهای خیر جزم کرده و نسیم مهرش مردم و بویژه قشر کودکان را سرمست کرده است.

او نسبت به اهمیت و ضرورت توسعه و ترویج فعالیت‌های فرهنگی در میان افراد آگاه است و به حدی دغدغه انجام کارهای فرهنگی را دارد که در ابتدا به صورت خودجوش به اتفاق یکی از دوستانش در روزهای شلوغ در پارک‌های شهر حاضر می‌شد و فرشی پهن می‌کرد و برای کودکان مراسم رنگ آمیزی نقاشی‌های مفهومی برپا می‌کرد و در واقع طرح‌هایی مذهبی که روی هرکدام حدیث و روایتی حک شده بود را برای رنگ آمیزی در اختیار کودکان قرار می‌داد و سپس همان نقاشی‌ها را به عنوان یادگاری به آنان هدیه می‌کرد تا در اتاق‌هایشان نصب کنند.
این بانوی پرتلاش سپس انجام فعالیت‌های قرآنی با قشر نونهالان را آغاز می‌کند و دوره الفبای قرآنی برای آنان برگزار می‌کند و به مرور از مادران آن‌ها نیز برای حضور در کلاس‌ها دعوت و برای آنان احادیث و روایات ائمه را بیان می‌کند.
او می‌گوید: وقتی در دور و اطرافم بچه‌هایی را می‌دیدم که از دین و از اسلام و شهدا چیزی نمی‌دانند و برخی از خانواده‌ها نیز نسبت به تربیت فرزندان خود بی‌تفاوت هستند؛ وظیفه خود دانستم که کارهایی را برای قشر کودک و نوجوان انجام دهم.

موفقیت در ایجاد تحولات رفتاری در نوجوانان

خانم چهار روستایی به دلیل خوش رفتاری و علاقه وافرش به کودکان، در جذب آنان بسیار خوب عمل کرده است؛ تا جاییکه نوجوانان مسجد هم با او اخت گرفته‌اند و همین مسئله مقدمه برگزاری کلاس برای این قشر نیز شده است.
حالا او برای نونهالان، نوجوانان و بزرگسالان محله کلاس‌های متنوعی را برگزار می‌کند و در هر کلاس او بالغ بر یکصد نفر شرکت می‌کنند که بیشتر این جمعیت را قشر جوان و نوجوان تشکیل می‌دهند.
توانایی در جذب کودکان و نوجوانان ویژگی بارز خانم چهار روستایی است و همین ویژگی هم موجب شده که او بر روی بسیاری از نوجوانانی که آسیب پذیر بودند تاثیر بگذارد و آن‌ها را متحول نماید؛ یکی از کارهای این بانوی دغدغه‌مند این است که برای دخترانی که به چادر علاقه‌مند می‌شوند به صورت رایگان چادر می‌دوزد و همینکار موجب شده بسیاری از نوجوانان و جوانان محله پارچه تهیه کنند و برای دوخت چادر آن را تحویل این بانو دهند.
او به حدی در کار خود موفق عمل کرده است که بسیاری از دختران نوجوان را تحت تاثیر رفتارهایش قرار داده و بدون اینکه از آن‌ها مستقیم خواستار رعایت حجاب شود، توانسته آن‌ها را به حجاب متمایل کند که در این راستا توضیح می‌دهد: برخی از دختران موکب ما اکنون محجبه و چادری هستند؛ درحالیکه مادرانشان حجاب ندارند.
خانم چهار روستایی معتقد است نوجوانان ما حتی بدترینشان هیچ کینه‌ای نسبت به دین و اسلام در دلشان نیست؛ بلکه یا فریب خورده‌اند و در مسیر غلط قرار گرفته‌اند و یا کسی نبوده تا دین و اسلام و شخصیت والای دختر بودن را برایشان به درستی تبیین کند.
او حالا با همین دیدگاه نهایت تلاش خود را برای اصلاح امور آنان به کار گرفته و حتی گاهی با آن‌ها رفت و آمد خانوادگی می‌کند تا به علت و ریشه اصلی مشکلاتشان پی ببرد و سپس باتوجه به شرایط افراد برای اصلاحشان اقدام کند.

این بانوی پویا در حال اجرای طرحی ویژه دانش آموزان است که در این طرح با رایزنی با مدیران مدارس، موکب‌هایی را در مدرسه‌ها برگزار می‌کند و در وهله اول به کمک این موکب‌ها با دانش آموزان ارتباطی دوستانه می‌گیرد و سپس آن‌ها را با مسائل دینی آشنا می‌کند.

او علاوه بر این با همین دختران که اکثریت آن‌ها را افراد زیر ۱۵ سال تشکیل می‌دهند به کار امر به معروف و نهی از منکر نیز می‌پردازد و گاهی به اتفاق یکدیگر در پارک‌های سطح شهر حاضر می‌شوند و با تذکر لسانی سعی در برپایی امر به معروف و نهی از منکر و همراه کردن دیگران با خود در این مسیر ارزشمند دارند.

اما این فعال فرهنگی فقط به این فعالیت‌ها اکتفا نکرده است، بلکه در عصر تکنولوژی از فعالیت در فضای مجازی نیز غافل نشده و گروهی را برای پیگیری و انجام کارهای فرهنگی در این فضا تشکیل داده است.
خانم چهار روستایی خیلی اتفاقی و با دعوت اشتباهی یکی از مخاطبین خود، وارد گروهی در فضای مجازی می‌شود که متعلق به چند نوجوان بوده است؛نوجوانانی که تحت تاثیر رسانه‌های معاند، نسبت به نظام و اسلام بدبین شده بودند و در این گروه و در گفتگو با یکدیگر این ذهنیت را به دیگر دوستانشان نیز منتقل می‌کردند، این بانوی دلسوز تصمیم می‌گیرد در این جمع ماندگار شود تا به مرور افکار این دختران را با برخوردی مناسب اصلاح کند.
او با صبوری، برخوردی نرم و اخلاقی خوش توانست روی آنان تا حد زیادی تاثیر بگذارد.
برپایی کارگاه تولید ماسک در ابتدای شرایط کرونایی کشور با دختران نوجوان و ارسال عکس از این کارگاه برای مخاطبین این گروه موجب ترغیب آنان به حضور در این کارگاه و انجام فعالیت جهادی در این برهه شد و همین مشارکت موجب شد این چند نوجوان نیز تحت تاثیر فعالیت جهادی دختران محجبه کارگاه قرار گیرند و به مرور رفتار گذشته آنان تا حد زیادی اصلاح شد.
خانم چهار روستایی در خصوص علت و نحوه راه اندازی این کارگاه تولید ماسک می‌گوید: در ابتدای شیوع کرونا از ایجاد کارگاه تولید ماسک در قم باخبر شدم و به همسرم پیشنهاد کردم که اینکار در شهرستان ما نیز انجام شود؛ بلافاصله پیگیری کردیم و با جذب خیر توانستیم کارگاه تولید ماسک و دست کش را در روزهای ابتدایی شیوع کرونا راه اندازی کنیم.

تجربه سفرهای معنوی با نوجوانان

خانم چهار روستایی البته برای تفریح این دختران نیز برنامه‌هایی دارد و سفرهای زیارتی و سیاحتی مختلفی را برای آنان تدارک دیده است؛ سفرهایی که هم به رشد معنوی آنان کمک کند و هم موجب نشاطشان شود؛ سفر زیارتی به مشهد مقدس، سفر به مناطق جنگی، جمکران  و…از جمله سفرهایی است که به اتفاق این نوجوانان تجربه کرده است.

راه اندازی موکب شهدای مدافع حرم

این بانوی تلاشگر در ابتدا در مسجد ولایت منطقه فعالیت می‌کرد، اما پس از مدتی موکب شهدای مدافع حرم را راه اندازی می‌کند و اقدام به جذب جوانان و نوجوانان محله می‌‌کند؛ موکبی که به کمک همین جوانان محله در آن کارهای فرهنگی انجام می‌گیرد.
او در ابتدای حضور نوجوانان در موکب و پیوستن آنان به تیم خود، به حدی با افراد گرم می‌گیرد که در همان ارتباط اول، مهرش در دل جوانان جای می‌گیرد تاجاییکه اکثریت آنان تحت تاثیر این رفتار او برای همیشه در این موکب ماندگار می‌شوند.
یکی از کارهای ارزشمندی که در این موکب انجام می‌شود، جمع آوری کتب شهدا و دیگر کتب تاثیرگذار و نصب برچسب وقف در گردش بر روی آن‌هاست که در مراسمات مختلفی که برگزار می‌کنند، این کتب را روی میزی می‌چینند و جهت استفاده به صورت رایگان در اختیار علاقمندان قرار می‌دهند.
از دیگر کارهای ارزشمند آنان، جمع آوری کتبی است که در آن‌ها به الگوها و چهره‌هایی از شهدا پرداخته شده که زندگی ماقبل آنان متفاوت بوده و برحسب اتفاقی دچار تحول شده‌اند و در مسیر ایثار و در نهایت شهادت قرار گرفته‌اند و این کتب را به زندان‌ها می‌برند و جهت مطالعه در اختیار زندانیان قرار می‌دهند.

انجام کار فرهنگی فراتر از مرزهای ایران

انجام کار فرهنگی توسط آنان فراتر از مرزها نیز رفته و بخش دیگری از جهان اسلام را هم دربرگرفته است؛ تهیه نسخه عربی کتبی همچون سه دقیقه در قیامت و زندگینامه شهید ابراهیم هادی و چاپ ۲ هزار پوستر عکس حاج قاسم و ابومهدی و توزیع آن در ایام اربعین در کربلا میان مسلمانان عرب زبان از دیگر کارهای ارزشمند این موکب می‌باشد.


تبلیغ عملی فرزندآوری

یکی از خوش شانسی‌های خانم چهار روستایی این است که از حمایت بی دریغ همسرش در این مسیر برخوردار است و به قول خودش 《کارهای فرهنگی ما با تلاش همسرم گسترده شده است》 و حالا با وجود اینکه دارای سه فرزند هستند، همچنان در مراسمات موکب به صورت خانوادگی حاضر می‌شوند و بدون شک اینکارها در تربیت عملی فرزندانشان هم بی تأثیر نبوده و نیست و بدین شیوه به فرزندانشان نیز این عمل و رفتار را منتقل می‌کنند و آنان را نسبت به انجام چنین کارهایی راغب می‌کنند.
ناگفته نماند که بانوی این قصه در زمینه تبلیغ برای ازدواج و فرزندآوری نیز تلاش بسیاری دارد و فرزند سوم خود را هم برای تبلیغ عملی فرزندآوری به دنیا آورده است؛ به گفته او اینکارش تاثیر بسیار زیادی روی بانوان محله داشته و توانسته کمک کند که صحبت‌های او در این راستا مؤثر واقع شود و چندین تولد در محله اتفاق بیفتد؛ تولدهایی که به یمن قدم‌های پر برکت فرزند سومش رخ داده است.

 

, ,
نوشتهٔ پیشین
بانوی شرکت کننده در مهرواره بانور از متولیان امر احیای کارکردهای عظیم مساجد را خواستار شد
نوشتهٔ بعدی
بانویی که به برکت انجام فعالیت‌ های قرآنی به معتمد و حلال مشکلات اهالی محل تبدیل شد

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید