بانویی که برای پرداختن به تربیت دینی نوجوانان از کسوت معلمی استعفا داد

بسیارند انسان‌هایی که با وجود دانش فراوانی که دارند، به دنبال حلقه‌ی مفقوده‌ای در زندگی خود هستند. همانی که حاصل ذره ذره به دست آمدنش، گنج ایمان است.
خانم طاهرخانی به لطف تلنگر دو استاد گرانقدرش زندگی و افکارش دچار تغییر و تحولاتی می‌شود و ایمانش قوی‌تر می‌شود؛ تاجاییکه علی‌رغم تحصیلات عالیه خود و دارا بودن از شرایط شغلی مناسب، رسالت خود را فراتر از زندگی دنیوی و کسب مادیات می‌بیند و شغل خود را رها می‌کند و به صورت جهادی اوقات خود را صرف تربیت دینی نوجوانان می‌کند تا به قول خودش فرزندانی از نسل حاج قاسم برای آینده کشورش تربیت نماید.

به گزارش خبرنگار مهرواره بانور، فرزانه طاهرخانی متولد سال ۱۳۶۴ و اهل شهرستان تاکستان استان قزوین است که مقطع کارشناسی را در رشته ریاضی در دانشگاه شریف و ارشد را در دانشگاه امیر کبیر به پایان رسانده است.
در دوران تحصیل در دانشگاه با تشویق یکی از اساتید، مسیر شغلی خود را به سمت تدریس قرار می‌دهد و در نهایت به عنوان معلم ریاضی شروع به فعالیت می‌کند‌.
در مدت تحصیل تحولاتی در مسیر زندگی این بانوی تلاشگر رخ می‌دهد که خود اینگونه آن را روایت می‌کند: «در زمان دانشجویی اعتقادات من کمی متفاوت با اکنون بود و همیشه برای حل مسائلی که در ذهن جولان می‌دادند به دنبال جواب‌هایی بودم. در این بین صحبت‌های دو تن از اساتیدم به جان اثر کرد و تغییراتی در اعتقاداتم ایجاد کرد که با تمام وجود این تغییرات را احساس می‌کردم».
با گذشت سه سال از فعالیت تدریس او در مدارس، دغدغه‌ای فراتر در ذهنش نقش می‌بندد و مسئله تربیت برایش از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود و چون احساس می‌کند که در جامعه کنونی این امر مهم مغفول مانده است؛ به همین خاطر بعد از سه سال فعالیت در زمینه تدریس، با تمام شرایط مادی و معنوی مناسبی که در این کسوت برایش فراهم شده بود، از کار تدریس استعفا می‌دهد و به زادگاهشان هجرت می‌کند.
خانم طاهرخانی کار تربیتی خود را با چند جوان و نوجوان دختر در «مؤسسه قرآنی شهید ایمان دانش خواه» آغاز می‌کند. او می‌گوید: با تمام توانم برای این دختران وقت می‌گذارم؛ با وجودی که می‌توانستم با فعالیتی کمتر درآمدی مناسب برای خودم داشته باشم اما از همه‌ی آن‌ها چشم پوشی کردم و تمام انرژی و زمان خود را وقف تربیت دینی این جوان‌ها نمودم؛ و علاوه بر رشد تربیتی آنان سعی کردم در مسائلی همچون تحصیل و ازدواج و …آنان را یاری کنم.
از دیگر دغدغه‌های این بانوی دلسوز، برطرف کردن مشکلات مالی خانواده‌ها و یا نزدیکان این نوجوانان است؛ اما اصلاح فکری آنان دغدغه مهمتری است که دنبال می‌کند و اهم فعالیت‌های خود را به آن سمت معطوف نموده است.
او فعالیت‌های جهادی مختلفی را با کمک این دختران پیش می‌برد؛ مثلا پس از مدتی با همین نوجوانان به پخت و توزیع ۲۰۰ پرس غذا برای نیازمندان اقدام می‌کنند که در این خصوص می‌گوید: حدود ده دختر نوجوان در روز تعطیل که زمان استراحت و اوقات فراغت آنان بود از خواب خود زدند و از صبح اول وقت تا شب درگیر این اتفاق شدند و با جان و دل برای اینکار مایه گذاشتند.
به اعتقاد او امر مهم تربیت به قبل از تولد برمی‌گردد و در این راستا می‌گوید: «به جهت علاقه و دغدغه‌ای که داشتم دوره تربیت توحیدی را در مدرسه دانشجویی قرآن و اهل بیت دانشگاه تهران گذراندم؛ چراکه باورم این است که اگر قصد رشد دادن کسی را داریم در وهله اول باید خودمان رشد کنیم؛ همچنین دوره‌های تدبر در قرآن را پشت سر گذاشتم و حالا برای نوجوانان و خانواده‌هایشان این دوره‌ها را برگزار می‌کنم و یا در صورت نیاز از اساتید این حوزه دعوت می‌‌کنم تا به این مسئله بپردازند و تاکنون در این دوره‌ها مباحث تربیتی از زمان قبل از بارداری تا بزرگسالی برای آنان بیان شده است».
بدون شک یکی از مسائل حائز اهمیت امروز مسئله کاهش رشد جمعیت است که بارها مقام معظم رهبری نیز بدان اشاره کرده‌اند و خواستار تبیین و بصیرت افزایی در این راستا شده‌اند؛ خانم طاهرخانی پیرامون این موضوع مهم که گریبان گیر جامعه امروز ماست همایش‌های مؤثری برگزار کرده است؛ به گفته‌ی او برای تاثیرگذاری دوچندان کارگاه‌ها براساس آیات الهی و روایات و سیره معصومین (ع) مباحثی مطرح می‌شود که الحمدالله کلام خدا مؤثر واقع شده و اتفاقاتی خوبی در این راستا رقم خورد‌ه است.
حاصل زحمات شبانه روزی خانم طاهرخانی  چه در موفقیت تحصیلی و چه در رشد اخلاقی آنان کاملا مشهود است و بسیاری از این نوجوانان اکنون از دختران نمونه شهرستان هستند که هرکدام آمادۀ و مشتاق رشد دادن تعداد زیادی از نوجوانان کوچکتر از خود هستند و با اشتیاقی فراوان به انجام چنین کاری همت گماشته‌اند».
او معتقد است جامعه‌ی ایمانی یک جامعه‌ی پویاست؛ جامعه‌ای که در آن همه نسبت به یکدیگر دغدغه‌مند بوده و برای رفع مشکلات همدیگر تلاش می‌کنند و جامعه‌ای را که در این مسیر سیر تکاملی دارد در نهایت مدینه فاضله‌ای می‌داند که نقطه‌ی شروع دولت مهدوی است.

, , ,
نوشتهٔ پیشین
تبیین طرح مهرواره بانور برای بانوان طلبه محلات
نوشتهٔ بعدی
فرزانه طاهرخانی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید