روایتی بی‌تکلف از زندگی شریکه الامام حسینی؛ وقتی زندگی‌ طلبگی با عشق به مردم و ایثار گره می‌خورد

وقتی کرونا شیوع پیدا کرد، در اوج ترس و نگرانی‌های مردم از این ویروس منحوس، اگر فعالیت جهادی و ایثارگونه برخی از افراد نبود، کار تغسیل متوفیان کرونایی روی زمین می‌ماند، خانم حسینی در حالیکه تاکنون تجربه انجام چنین کاری را نداشت و حتی تا آن زمان هیچ میتی را از نزدیک ندیده بود و با وجود احتمال انتقال ویروس از جنازه و دلنگرانی‌هایی که برای سلامتی دختر سه ساله‌اش داشت، با همسرش برای انجام اینکار آستین بالا می‌زنند تا هیچ یک از اموات کرونایی بدون غسل و کفن وارد قبر شوند.

به گزارش خبرنگار مهرواره بانور، سیده زهرا حسینی متولد سال ۱۳۷۲، اهل قوچان و از بانوان شریکه الامام فعال و دغدغه‌مندی است که اکنون به‌دلیل فعالیت تبلیغی همسرش حجت الاسلام مرتضی دانائی، در بخش حصار گرمخان بجنورد مستقر و مشغول به فعالیت هستند.
بانویی که بواسطه شغل همسرش خودش نیز پای کار آمده و باوجود دو فرزند ۵ ساله و ۱۱ماهه‌اش پابه پای همسر خود با دغدغه‌مندی تمام و دلسوزی زایدالوصف فعالیت می‌کند.
او از سال ۹۵ به اتفاق همسرش، انجام کارهای فرهنگی را در دستور کار خود قرار دادند و اکنون در مسجد حضرت ابوالفضل(ع) محله فعالیت دارند.
این زوج همچنین به مدت دوسال به همراه دختر ۹ ماهه خود، آن هم در زمانی که خانم حسینی در حال انجام کارهای پایان نامه ارشد خود بود و به اندازه کافی مشغله داشت، با گروه جهادی قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه جوادالائمه بجنورد، به دهستان‌های مختلف می‌رفتند و اهالی آن مناطق را در مکانی جمع می‌کردند و به ترویج سبک زندگی سالم ایرانی اسلامی به اقتضای مذهب و آداب و رسوم آن مناطق می‌پرداختند؛ سفرهایی که برایشان علی‌رغم همه دشواری‌ها، خاطرات خوشی را برجای گذاشته است تاجاییکه خانم حسینی می‌گوید: اگر آن گروه جهادی دوباره کار خود را در این زمینه آغاز کند، باوجود اینکه اکنون دو فرزند دارم، باز هم مایل و مشتاق به همکاری با آن‌ها هستم.

تبیین جایگاه ارزشمند مادری

خانم حسینی اکنون در بخش حصارگرمخان برای دختران نوجوان و بانوان، به صورت جداگانه حلقه‌های تربیتی برگزار می‌کند و تلاش بسیاری برای آموزش هنر” زن بودن” به نوجوانان دارد تا مادران خوبی برای آینده تربیت شود؛ چرا که به باور او اولویت اول برای هر بانویی، مادری کردن به بهترین شیوه ممکن است.
او برای مادران هم جلسات تفسیر و تدبر در قرآن و آشنایی با اسلام برگزار می‌کند.
خانم حسینی مدتی نیز به عنوان مربی طرح شهید بهنام محمدی فعالیت داشت و در این مسئولیت نیز با گروه‌های هدف که دختران نوجوان بودند، کار میکرد اما اکنون به عنوان فرمانده بسیج پایگاه خواهران به فعالیت‌های خود در این راستا ادامه داده است.

برگزاری دوره‌های تربیتی ویژه مادران

بدون شک نمی‌توان نسبت مسائل فرهنگی دغدغه داشت، اما از مهمترین مسئله روز که موضوع خانواده است، غافل بود او نیز همانند دیگر کنشگران و دلسوزان جامعه در حوزه خانواده ورود کرده است که یکی از اقدامات او در این حوزه، دعوت از مشاوران و روانشناسان و برگزاری جلساتی به صورت هفتگی برای پرداختن به موضوعات مربوط به حوزه خانواده است که در این راستا یک دوره تربیتی ویژه مادران برگزار کرد که در این جلسات به تربیت فرزند از ابتدای تولد نوزاد تا الی آخر پرداخته می‌شد.

جذب نوجوانان به مسجد و هیئت

یکی از ویژگی‌های خاص خانم حسینی ارتباط گیری قوی او با نوجوانان است و به حدی در این زمینه موفق بوده است که اکنون با وجود اینکه یکسالی می‌شود که از محله قبلی به مکانی دیگر جابه‌جا شده‌اند، اما هنوز دختران محله قبلی برای دیدن او به منزلش مراجعه می‌کنند.
او در همین ارتباطات خود شنونده مشکلات نوجوانان بوده و توانسته بسیاری از آن‌ها را مسجدی و هیئتی نماید که به تبع حضور آن‌ها، خانواده‌هایشان نیز رفته رفته جذب به شرکت در مراسمات مسجد و هیئت می‌شدند و حالا همین نوجوانان که دست پرورده خانم حسینی هستند، همراه و همپای او در انجام کارهای خیرخواهانه شده‌اند.
در میان کارهای خیری که خانم حسینی انجام داده است، دستگیری از نیازمندان و همدردی با آنان نیز به چشم می‌خورد، او با کمک همین دختران نوجوان توانست یک بانک اطلاعاتی از نیازمندان منطقه به‌دست آورد و حالا ماهانه در میان آنان بسته‌های غذایی توزیع می‌کنند.
در دوران کرونا هم که از ایفای نقش در رفع برخی از مشکلات موجود کوتاهی نکرد و با همین بچه‌ها تولید ماسک را آغاز کرد تا در این برهه کمک کوچکی به حفظ سلامتی هموطنان کرده باشد.

از وساطت در ازدواج جوانان تا پیشگیری از طلاق

او به واسطه‌گری در امر ازدواج جوانان نیز می‌پردازد و تاکنون جوانان بسیاری را به هم معرفی کرده‌ است؛ همچنین موفق به فراهم کردن یک سری کامل جهیزیه برای یک دختر یتیم شده است وعلاوه بر این با رفع مشکلات خانوادگی افراد و حمایت مالی از آنان موجب پیشگیری از طلاق تعدادی از خانواده‌ها نیز شده است.
او خاطره یکی از مشکلاتی که موفق به حل آن شده است را اینگونه روایت می‌کند: زوجی در حال جدایی از هم بودند؛ مرد خانواده دچار معلولیت بود و خانم نیز بیرون از خانه کار می‌کرد تا با درآمدی که به دست می‌آورد، بتوانند امرار معاش کنند، پس از مدتی خانم شغل خود را از دست داد و زندگی آنان دچار مشکلاتی شد؛ به من مراجعه کردند و با پیگیری‌های لازم توانستم برای خانم شغلی دست و پا کنم که بواسطه آن بتوانند زندگی بگذراند و از همسرش نیز نگهداری کند.

ایجاد اشتغال موقت و پایدار برای بانوان

یکی دیگر از اقداماتی که با جدیت تمام توسط این بانوی دلسوز پیگیری شده است، اشتغالزایی برای بانوان نیازمند و سرپرست خانوار است؛ او در این راستا به اتفاق همسرش ۴ سالی می‌شود که از یکی از شهرهای اطراف که در آن زعفران کاشت می‌شود، گل زعفران به صورت امانت و در حجم بالا تحویل می‌گیرند تا بانوان آن‌ها را پاک کنند و تحویل صاحبش دهند و حق الزحمه خود را دریافت کنند، اینکار در سال به مدت ۴۰ روز برای ۲۵۰ بانوی نیازمند اشتغال موقت ایجاد می‌کند.
خانم حسینی با وجود انجام کارهای خیر متعدد، خودش از دار و دسته مرفهان نیست که بدون تلاش و زحمت زندگی بگذراند، بلکه او هم برای کمک به اقتصاد خانواده دست به کار شده و شغلی خانگی را برای خود دست و پا کرده است او در این راستا با خرید دستگاه گلابگیری در منزل خود به تولید گلاب و عرقیجات می‌پردازد و آن‌ها را به فروش می‌رساند و بدین وسیله کسب درآمد می‌کند، اما نکته قابل توجه این است که در بازاری که هرکس به‌دنبال حذف رقبای خود است تا بتواند وضعیت بهتری را به لحاظ شغلی تجربه کند، خانم حسینی اتفاقا با دل و جان رقیب می‌پذیرد و معتقد است روزی هرکس دست خداوند است؛ او مدتی به تعدادی از نیازمندان کار خود را آموزش داد و حالا آن‌ها نیز به تولید گلاب و عرقیجات می‌پردازند و خانم حسینی برای فروش محصولاتشان نیز آن‌ها را یاری می‌کند، او می‌گوید: فروش محصولات نیازمندان را در اولویت قرار داده‌ام، درحالیکه محصولات خودم هنوز در خانه خاک می‌خورند و به فروش نرسیده‌اند بعد از فروش کامل محصولات آنان، تازه فروش محصولات خودم را آغاز می‌کنم.

کمک به رفع مشکل ناباروری بانوان

این شریکه الامام فعال کارشناس ارشد رشته فیزیولوژی است و به دلیل علاقه وافرش به طب سنتی دوره‌های مختلفی را به صورت مجازی و حضوری در این زمینه گذرانده است و به نوعی اکنون برای خودش در این زمینه به استادی تبدیل شده است؛ او بوسیله همین طب و با کمک اساتید خود در این حوزه، موفق شد مشکل ناباروری ۷ نفر از بانوان را رفع کند و آن‌ها را صاحب فرزند نماید.
او همچنین دوماه پیش با مرکز بهداشت هماهنگ کرد و بانوان را گرد هم آورد و پیرامون مسئله مهم فرزندآوری براساس آیات قرآن با آنان گفتگو کرد تا خانواده‌ها را تشویق به داشتن فرزندان بیشتر کند و به باور خودش این جلسات تاثیر بسیاری در بانوان داشته که بارداری یکی از بانوان و راغب شدن تعدادی دیگر برای داشتن فرزندان بیشتر از جمله اثرات این جلسه بوده است.

تغسیل جانباختگان کرونایی 

او می‌گوید: انجام همه اینکارها خیلی برایم لذت بخش بوده، اما روزی که از سوی سازمان تبلیغات با ما تماس گرفتند که در غسالخانه بجنورد برای غسل اموات کرونایی حاضر شویم، از اینکه برای اینکار روی ما حساب باز کرده‌اند خیلی خوشحال شدم؛ با همسرم پذیرفتیم که اینکار را انجام دهیم اما آن روز از منزل تا بهشت جاوید بجنورد شوکه بودم، بدنم از ترس میلرزید و رنگ و رویم کاملا سفید شده بود؛ من تا آن روز اصلا هیچ میتی را از نزدیک ندیده بودم، اما وقتی به این فکر می‌کردم که کسی برای انجام اینکار نیست بر ترس خود غلبه می‌کردم و بر تصمیمم برای انجام اینکار مصمم‌تر‌ می‌شدم.
او بعد از لمس اولین میت، ترسش می‌ریزد و اینکار و مسئولیت خود را هم همچون دیگر کارهایش به نحو احسن به پایان می‌رساند و حالا به گفته خودش تحت تاثیر این کاری را انجام داده نگاهش به زندگی تغییر یافته است، او می‌گوید: حالا دیگر به هر چیزی که نگاه می‌کنم، یاد مرگ میفتم و دنیا برایم بی ارزش شده است؛ حتی از آن روز یکسری از اموراتم را اصلاح کردم و به خواندن نماز اول وقت پایبندتر شده‌ام و به دلیل تاثیرات خوبی که اینکار برایم داشته باز هم اگر روزی نیاز باشد حاضر هستم دوباره آن را تجربه کنم.
تغسیل اموات همواره کاری رعب‌آور بوده است، این ترس بدون شک زمانی که احتمال به مخاطره افتادن سلامتی انسان و خانواده‌اش باشد، یقینا دوبرابر می‌شود؛ اما خانم حسینی و همسرش با توکل بر خدا به اینکار پرداختند تا مبادا کار تغسیل اموات کرونایی روی زمین بماند؛ بدون شک این بزرگترین خدمتی بود که در بحبوحه کرونا این زوج دلسوز انجام دادند و حالا جزو لذت بخش‌ترین خاطرات زندگیشان از آن یاد می‌کنند.

 

, , ,
نوشتهٔ پیشین
معصومه جوکار
نوشتهٔ بعدی
بروشور جدید مهرواره بانور

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید