حکایت سه خواهر طلبه‌ای که خود را وقف مردم کرده‌اند

اگر طعم فقر را چشیده باشی و به لحاظ حسى و عینى آن را درک کرده باشی، بدون شک درک بهتری از حال مستمندان خواهی داشت؛ اما همیشه برای درک حال محرومان، لزوما نباید فقر را لمس کرده باشی؛ چه بسا افرادی که روزی طعم فقر را چشیده‌اند و اکنون تلخی آن را فراموش کرده‌اند و از حال فقیران غافل شده‌اند، اما برخی‌ دیگر  بدون لمس فقر از چنان درکی نسبت به اوضاع و احوال نیازمندان برخوردارند که تمام توان و زمان خود را وقف حل مشکلات آنان می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهرواره بانور، طیبه امامیان بانوی طلبه ۳۶ ساله، اهل استان ایلام که به انجام کارهای خیر و جهادی همت گماشته و به اتفاق دو خواهر دیگر خود که آنان نیز طلبه هستند، اقدامات ارزشمندی را در حوزه خانواده انجام داده است.
او دانشجوی رشته مدیریت صنعتی بود و بوسیله خواهر بزرگ‌ترش که در حوزه علمیه مشغول به کار بود، در حالیکه به قول معروف اصلا در این وادی‌ها نبود، ترغیب به ورود به حوزه علمیه می‌شود و در سال ۹۰ وارد حوزه می‌شود؛ همین مسئله احساس مسئولیت او را دو برابر می‌کند؛ به همین دلیل مقارن با حضور خود در حوزه، در کنار خواهرش به انجام کارهای جهادی و تبلیغی نیز می‌پردازد و از همان زمان گویی پنجره جدیدی از زندگی به رویش گشوده می‌شود که او را در مسیر خدمت به خلق قرار می‌دهد.
او می‌گوید: با خواهرانم تصمیم گرفتیم با تقویت روحیه جهادی و خدمت به خلق در خود، بین دوستان و اقوام جا بندازیم که طلبه‌ها دغدغه‌مند هستند و بدین وسیله تبلیغی برای حوزه و روحانیت و خدمتی به امام زمان(عج) کرده باشیم و در حقیقت جلوه خوبی از حوزه را به نمایش بگذاریم و خدارا شکر موفق هم عمل کردیم، تاجاییکه اکنون توانستیم اعتماد بسیاری از مردم را جلب کنیم، بطوریکه برای حل مشکلاتشان به ما مراجعه می‌کنند.

ترویج و تبلیغ سبک زندگی اسلامی

خانم امامیان حالا هم مداح است و هم با دغدغه‌مندی تمام سعی در پرداختن به موضوعات اولویت دار جامعه از جمله مسائل مربوط به حوزه خانواده دارد و به عنوان کارشناس، در برنامه‌های رادیو با موضوع خانواده و سبک زندگی اسلامی نیز حاضر می‌شود و سخنرانی می‌کند.
او حتی رسم سخنرانی کردن قبل از مداحی در جلسات بانوان را درحالیکه چنین رسمی در ایلام مرسوم نبود، جا می‌اندازد و خود را ملزم می‌کند تا دقایقی قبل از مداحی، به سخنرانی پیرامون سبک زندگی اسلامی برای بانوان بپردازد.

تحت پوشش قرار دادن ۲۶۳ خانواده

این بانوی پرتلاش همچنین به عنوان یکی از اعضای فعال در گروه جهادی حضرت فاطمه معصومه(س) که متعلق به خواهرش است، فعالیت می‌کند؛ گروهی که در سال ۹۶ به صورت رسمی آغاز به کار کرده است و  اکنون حدود ۲۶۳ خانواده را تحت پوشش دارد و به صورت ماهانه میان افراد تحت حمایت خود، سبد غذایی توزیع می‌کند.

حمایت همه جانبه از بانوان باردار

فعالین گروه جهادی حضرت معصومه(س)، طرحی به نام طرح حمایت از بانوان باردار نیازمند را نیز راه اندازی کردند که برای این دسته از بانوان، در کنار بسته‌های معیشتی، کارگاه‌هایی برگزار و احکام بانوان، مهارت همسرداری و فرزند پروری را به آن‌ها آموزش می‌دهند که هرماه قبل از تحویل بسته‌های غذایی، چنین جلسه‌ای را برای آنان و همسرانشان برپا می‌کنند و سپس بسته‌ها را میان آنان توزیع می‌کنند.
آن‌ها افزون بر این با کمک خیرین به تامین هزینه‌های پزشکی، تهیه پوشاک و خوراک برای آندسته از مادران بارداری که نیاز به حمایت بیشتری داشتند، پرداختند که با وجود اینکه فرزندان بسیاری از این خانواده‌ها اکنون در سن ۲_۳ سالگی به سر می‌برند، اما همچنان ارتباطشان با این گروه را قطع نکرده‌اند و برای مشاوره و یا حل مشکلات درون خانواده‌ از آنان مشاوره دریافت می‌کنند.

توانمندسازی سرپرستان خانوارها

این سه خواهر دلسوز، عمده برنامه‌های خود را در مسجد فاطمه الزهرا(س) و یا در نمازخانه حوزه علمیه شهرستان برگزار می‌کنند و چون دفتر کاری برای گروه جهادیشان نداشتند، یکی از املاک پدرشان را به دفتر کاری این گروه جهادی تبدیل کردند، گروهی که اکنون با رایزنی با چند خیر تهران و جهت توانمندسازی خانواده‌ها سعی کرده سرپرستان خانوارها را  به مشاغل مختلف معرفی نماید و یا زمینه راه اندازی مشاغل کوچک خانگی را برای آنان فراهم‌ نماید تا بدین وسیله بخشی از مشکلات خانوارها حل و فصل شود.
خانم امامیان در این خصوص می‌گوید: خواهرم بر این عقیده بود که توانمندسازی آقایان باید در اولویت امور قرار گیرد؛ به همین دلیل از میان آقایان، مهارت‌های افراد جویای کار شناسایی شد و هریک از آن‌ها متناسب با مهارتشان که جوشکاری، تعمیرکاری و …بود به ادارات و شرکت‌های مختلف برای کار معرفی شدند و برای بانوانی هم که همسرانشان توان کار نداشتند، با خرید دستگاه سبزی خردکنی و یا در زمینه تولید ترشیجات خانگی کارهایی راه اندازی شد که کلیه اینکارها با جمع آوری کمک‌های اندک مردمی انجام گرفته است.

از واسطه‌گری در ۱۲ ازدواج تا اعطای ۱۰ کمک جهیزیه

ازدواج یکی دیگر از مسائلی است که آنان پیرامون آن اقداماتی را انجام داده‌اند که معرفی دختران و پسران دم بخت به یکدیگر از جمله کارهایی است که انجام می‌دهند؛ تاکنون تلاش‌های آنان در این راستا منجر به ۱۲ ازدواج شده است.
این سه خواهر پرتلاش همچنین موفق به فراهم کردن ۱۰ کمک جهیزیه برای زوجین کم برخوردار شدند که طی برگزاری جشنی در حیاط منزل پدریشان برای این زوج‌ها، که با حضور خانواده‌هایشان و خیرین برگزار شد، این اقلام را به آنان اهدا نمودند و در همان مراسم هم مبلغی برای تداوم اینکار جمع آوری شد.

تلخ و شیرینی‌‌های انجام کار خیر

مسیر جدیدی که طی سال‌های اخیر به روی خانم امامیان گشوده شده، برایش سرشار از خاطرات تلخ و شیرین بوده است، او می‌گوید: این مسیر کلی خاطره شیرین دارد، اما در کنارش تلخی‌‌ها هم کم نیست؛ تلخی آنجایی است که با خیل عظیم مشکلات مردم و نیازمندان مواجه می‌شویم و کاری از ما برای این حجم از مشکلات ساخته نیست و آنجاست که با خود می‌گویم کاش معجزه‌ای رخ می‌داد تا بوسیله آن می‌توانستیم به همه نیازمندان کمک کنیم.
او در بین خاطرات خوشی که از اینکار دارد، خاطره یکی از اقدامات اما برایش شیرین تر است که آن را اینگونه روایت می‌کند: یکی از بانوان همسرش به اعتیاد دچار بود و بچه شیرخوار داشتند، او را به کمپ فرستادیم و سپس کمک کردیم تا به کار قبلی خود که گچکاری بود برگردد، اخیرا بچه دوم این خانواده هم متولد شده و خداراشکر زندگی رو به راهی دارند؛ از آن زمان به بعد هروقت این خانواده ما را می‌بینند برایمان دعای خیر می‌کنند و ما را نجات بخش زندگیشان می‌دانند و این جزو بهترین خاطراتی است که در ذهنم ثبت شده است.
با وجود اینکه این سه خواهر خیر و دغدغه‌مند، بواسطه اوضاع مالی خوب پدرشان، هرگز طعم فقر را نچشیده اند، اما درک خوبی از اوضاع و احوال نیازمندان دارند و دلیل این دغدغه‌مندی را در دو چیز می‌دانند یکی اینکه طرز تفکر پدرشان که همواره در مسیر خیر قرار داشته و در کل هشت سال دفاع مقدس نیز جوانمردانه در جبهه‌ها حضور داشته به آن‌ها منتقل شده و دوم اینکه طلبه بودنشان را موجب افزایش احساس مسئولیتشان نسبت به مردم می‌دانند و از اینکه در این مسیر ارزشمند قرارگرفته‌اند، خداوند را شاکرند.

, ,
نوشتهٔ پیشین
۴۰۰ بانوی کردستانی در مهرواره «بانور» شرکت کردند
نوشتهٔ بعدی
فاطمه رخ فروز

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید