بانویی که در هر کار خیری ردپایی از خود به جا گذاشته است

انجام کار خیر از کودکی در درونش نهادینه شده و حالا به جزئی جداناشدنی از او تبدیل شده است؛ تاجاییکه از وقت استراحت خود برای انجام کارهای خیرخواهانه مایه میگذارد و هرجایی و برای انجام هرکاری که لازم به حضورش باشد، بدون هیچ چشم‌داشتی حاضر می‌شود.
او تاکنون بانی کارهای خیر بسیاری بوده، و در حقیقت در همه امور خیر، ردپایی از خود به جا گذاشته است.
وقتی نگاهی به مجموع مسئولیت‌های او در سطح شهرستان می‌شود، این همه مسئولیت و انجام هرکدام از کارهایش به نحو احسن هر انسانی را بهت زده می‌کند.
مسئول فرهنگی هیئت، بازرس مؤسسه خیریه، مداح و عضو کانون مداحان، رابط بهداشت و عضویت در امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی، بخشی از مسئولیت‌های او در سطح شهرستان بهبهان می‌باشد.

به گزارش خبرنگار مهرواره بانور، فریده محسنی متولد سال ۱۳۵۵ و اهل شهرستان بهبهان استان خوزستان و مسئول فرهنگی هیئت الرضا، نماینده کانون مداحان و عضو امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی این شهرستان است.

جوانان را برای ازدواج به یکدیگر معرفی می‌کنم

او بانی کارهای خیر است و به انجام کارهای خیر مختلف و متنوعی پرداخته است؛ اما در میان تمامی کارهای خیرخواهانه‌ای که انجام می‌دهد، تلاش‌‌های او برای احیای سنت واسطه گری ازدوج ستودنی است.
اگرچه این سنت هنوز هم زنده است اما تلاش خانم محسنی برای اجرای این امر در حد اعلا بوده است و تاکنون افراد بسیاری را چه در میان اقوام و چه دوستان و آشنایان برای ازدواج به یکدیگر معرفی کرده است.
او باعث آشنایی تعدادی از جوانان و در نهایت ازدواجشان شده است که اخیرا حدود ۱۵ ازدواج با معرفی و پادرمیانی او اتفاق افتاده است.

تاکنون ۱۰۰ جهیزیه به زوج‌های نیازمند اعطا کردم

بدون شک دلایل مختلفی برای سرباز زدن جوانان از ازدواج وجود دارد که یکی از مهمترین این موارد، مسائل اقتصادی و عدم توان آنان در فراهم کردن ملزومات مورد نیاز زندگی است که خانم محسنی برای این مسئله نیز چاره‌ای اندیشیده و به تامین جهیزیه برای ۱۰۰ زوج نیازمند، بدون کمک هیچ ارگانی پرداخته است، او در این باره توضیح می‌دهد: من از اعتبار و آبروی خودم مایه می‌گذارم و برای رضای خدا از خیرین و دوستان و اقوام، مبالغی را برای اینکار جمع آوری می‌کنم تا به سرو سامان گرفتن جوانان کمکی کرده باشم.

خانواده‌ها را ترغیب به فرزندآوری می‌کنم

او ترغیب خانواده‌ها به فرزندآوری را وظیفه‌ مهم دیگر خود می‌داند و از این مسئله نیز غافل نشده است و در هرجایی که بتواند به تشویق خانواده‌ها برای اهتمام به این امر می‌پردازد و برکات آن در زندگی افراد از نگاه اسلام و قرآن را برایشان تبیین می‌کند.
این بانوی پرتلاش همچنین حلقه‌های صالحینی با موضوع فرزندآوری برگزار می‌کند و پیرامون این موضوع با افراد به مباحثه می‌پردازد.
خانم محسنی می‌گوید: خدا را شکر این تلاش‌ها نتایج اثر بخشی داشته و چندین بارداری در میان جمع اتفاق افتاده است و انگیزه افراد برای داشتن فرزندان بیشتر نیز تا حدودی افزایش یافته است.
از دیگر تلاش‌های او در این راستا، حمایت از بانوان باردار نیازمند است؛ اهدای سه سری سیسمونی و تهیه شیرخشک برای نوزادان خانواده‌های نیازمند به صورت ماهانه، بخشی از حمایت‌های او از این خانواده‌ها می‌باشد.

از وقت استراحتم برای انجام کارهای خیر استفاده می‌کنم

خانم محسنی با مؤسسه خیریه محمد رسول الله(ص) شهرستان که با مدیریت خانم کاظمی اداره می‌شود، همکاری دارد و از اعضای فعال یکی از گروه‌های جهادی شهرستان نیز می‌باشد او می‌گوید: به انجام کارهای خیر علاقه بسیاری دارم و هرجایی که بتوانم خدمت کنم، دریغ نمی‌کنم؛ شاید این سوال ایجاد شود چگونه به همه این کارها و مسئولیت‌ها می‌رسم اما در واقع من از وقت استراحت و اوقات فراغت خودم برای انجام کارهای خیر می‌زنم و اینکار را هم به خواسته و علاقه خودم انجام می‌دهم و منتی بر هیچکس ندارم.
او با وجود اینکه بازرس مؤسسه خیریه است؛ اما فراتر از وظیفه خود عمل کرده و خودش هم برای جمع آوری کمک برای نیازمندان آستین بالا زده و تلاش می‌کند؛ مثلا شخصا برای جمع آوری آذوقه‌های معیشتی و توزیع میان نیازمندان اقدام می‌کند.
تلاش برای جمع آوری مبالغی جهت قربانی ماهانه گوسفند و توزیع گوشت آن میان زوج‌های نیازمندی که به تازگی زندگی مشترک خود را تشکیل داده‌اند از دیگر کارهای او می‌باشد.
عدالت آموزشی یکی دیگر از موضوعاتی است که خانم محسنی نسبت به آن توجه نشان داده و اقداماتی را پیرامون این مسئله انجام داده است؛ تهیه نوشت افزار برای دانش آموزان کم برخوردار و اهدای بسته‌های عیدانه به آن‌ها از جمله اقدامات او در این زمینه می‌باشد.

لذت بخش‌ترین کاری که انجام دادم

در میان انجام کارهای خیر فراوان و دستگیری‌هایی که خانم محسنی طی این سال‌ها داشته اما خاطره یکی از گره‌هایی که گشوده برایش دلچسب‌تر است و آن‌ هم حل اختلاف میان زوجی است که در همسایگی آنان قرار داشتند و تصمیم بر طلاق داشتند؛ زوجی که حالا با واسطه گری خانم محسنی مشکلشان رفع شده و اکنون خوش و خرم در کنار دو فرزندشان زندگی می‌کنند.
وقتی از خانم محسنی در خصوص اهداف خود از انجام کارهای خیر می‌پرسیم، می‌گوید: دوست دارم مشکل گشای دیگران باشم و از آنجایی که تحمل دیدن ناراحتی دیگران را ندارم، هر اقدامی لازم باشد برای رفع مشکلات مردم انجام می‌دهم.

زمینه کسب درآمد جوانان و بانوان را فراهم می‌کنم

او در زمینه ایجاد اشتغال برای افراد نیز ورود کرده و با انجام کارهای ساده‌ای سعی کرده زمینه کسب درآمد جوانان و بانوان نیازمند را فراهم کند تا بتوانند نیازهای اقتصادی و اجتماعی خود را بوسیله این درآمد برآورده سازند.
خانم محسنی برخی از بانوان را به افرادی که جهت نگهداری فرزند و یا سالمندشان به پرستار نیاز دارند، معرفی می‌کند و بدین شیوه برای آنان بازارکاری را راه اندازی کرده است.
وی علاوه بر این، یک کارگاه خیاطی با کمک خیرین و امام جمعه شهرستان ایجاد کرده و ۸ چرخ خیاطی را در آن قرار داده است و با کمک یکی از مربیان بسیج، به آموزش هنر خیاطی به بانوان می‌پردازد تا بتوانند به زودی با یادگیری این حرفه در این کارگاه مشغول به کار شوند و درآمدی به‌دست آورند و برای تعدادی از بانوان هم که مایل به کار در منزل بودند، به نیت خیرات مادرش چرخ خیاطی‌هایی تهیه و در اختیارشان قرار داده است تا در منزل خود به اینکار بپردازند و بوسیله آن امرار معاش کنند.
راه اندازی کارگاه تولید ترشی و سبزی خشک کنی از دیگر کارهای او در زمینه اشتغالزایی است.

خانوادگی خدمتگزار مردم هستیم

خانم محسنی دارای ۳ فرزند است و خوشبختی او آنجاست که همسر و فرزندان او هم همراه و همپای خدمتش هستند، همسر او مربی پرورشی مدارس است و برای تربیت دینی کودکان و نوجوانان تلاش می‌کند و پسرش نیز که حافظ چند جزئی قرآن است، به آموزش‌ قرآن می‌پردازد و خلاصه اینکه به صورت خانوادگی خدمتگزار مردم هستند.
این بانوی دلسوز در خانواده‌ای مذهبی رشد یافته و به قول خودش از درون خانواده خود، کمک به دیگران را آموخته و حالا خود را برای انتخاب چنین مسیری، مدیون والدینش می‌داند.
او و برادرانش حتی اکنون منزل پدریشان را با کلیه وسایل داخلش در اختیار نیازمندی قرار داده‌اند تا خیراتی برای پدر و مادرشان باشد و در شرایط کنونی و با توجه به افزایش سر و سامان آور اجاره بهای منازل، بدون شک این بهترین و زیباترین خیراتی است که نثار شادی روح امواتشان کرده‌اند.

, , ,
نوشتهٔ پیشین
از ختم ۴۰ درصد پرونده‌های طلاق ارجاعی به سازش تا تحت حمایت قرار دادن ۵۰۰ خانواده بی سرپرست
نوشتهٔ بعدی
۴۰۰ بانوی کردستانی در مهرواره «بانور» شرکت کردند

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید