دستان مهربانی که رویای کودکان محروم را محقق می‌سازند

در روزهایی که برخی از کودکان، بدون دغدغه و با لوازم التحریر فانتزی و اورجینال و کیف و کفش برند خودشان را برای شروع سال تحصیلی آماده می‌کنند؛ کودکانی هستند که تحصیل برایشان رویایی دور و دست نیافتنی است، کودکانی که حتی از تأمین حداقلی‌ هزینه‌های تحصیلی ناتوان‌اند و از حق تحصیل محروم شده‌اند.
اما در میان این تلخی‌ها، تنها چیزی که حال آدم را خوب می‌کند، رویارویی با افرادی است که در میان روزمرگی‌ها، محرومان را فراموش نکرده‌اند و با دستان خود مهربانی می‌کارند تا لبخند کودکان محروم را از این مهر برداشت و رویاهای آنان را محقق کنند.

به گزارش خبرنگار مهرواره بانور، قسمه مرداوی ۴۷ ساله، معلم و از کنشگران فعال فرهنگی یکی از همین افراد است که در یکی از روستاهای شوش از توابع استان خوزستان ساکن و به حمایت از دانش آموزان بی‌بضاعت مشغول شده است؛ اما اقداماتی که او انجام می‌دهد از این روستا فراتر رفته و کل بخش شمالی استان خوزستان را دربرگرفته است.
این بانوی دلسوز برای جلوگیری از ترک تحصیل دانش آموزان نیازمند تلاش می‌کند و سعی در رفع دیگر نیازهای آنان نیز دارد تا مبادا دانش آموزی به‌دلیل نداشتن سرپرست و یا مشکلات اقتصادی از تحصیل جا بماند و آینده‌اش تباه شود.
او به اتفاق همسرش، به عنوان مددکار اجتماعی و به صورت افتخاری با مؤسسه دارالاکرام حضرت عباس(ع) همکاری دارند و دلیل پیوستن آن‌ها به این مرکز این است که هدف مؤسسه با هدف و دغدغه مهم آن‌ها که حمایت تحصیلی از دانش آموزان است، همسو بوده است.
مؤسسه دار الاکرام حضرت عباس(ع)، از سال ۱۳۸۰ شروع به کار کرده است، اما خانم مرداوی و همسرش ۶ سالی می‌شود که در آنجا مشغول به فعالیت هستند.
خانم مرداوی می‌گوید: من معلم هستم و ترک تحصیل دانش آموزان به هر دلیلی که باشد، به شدت ناراحتم می‌کند و از آنجایی که این مؤسسه برای حمایت از دانش آموزان ایجاد شده است من و همسرم نیز به صورت افتخاری با آن‌ها همکاری می‌کنیم.
در مؤسسه دارالاکرام حضرت عباس(ع)، دانش آموزان بدسرپرست و بی‌سرپرست تحت پوشش قرار می‌گیرند و علاوه بر حمایت تحصیلی از آنان، به دیگر مشکلاتشان در زمینه مالی و معیشتی، هزینه دارو و درمان و… آن‌ها نیز رسیدگی می‌شود.

این مؤسسه اکنون ۲۵۰ نفر از دانش آموزان خوزستان را تحت پوشش قرار داده و از آن‌ها به طرق مختلف حمایت می‌کند و هزینه هایی را به عنوان کمک تحصیلی به حسابشان واریز می‌نماید.

یافتن شغل مناسب برای دانش آموزان جویای کار

یکی دیگر از کارهایی که آن‌ها پیگیری کرده‌اند، معرفی دانش آموزان جویای کار به مشاغل مختلف است تا در اوقات فراغت خود در تابستان به این مشاغل بپردازند و برای خود درآمدی را کسب کنند.

کمک به کسب مهارت نوجوانان

این زوج تلاشگر همچنین با هدف کسب مهارت و سپس اشتغالزایی برای دانش آموزان، به آموزش هنرهای مختلفی همچون خیاطی، نقاشی و برگزاری کلاس تزریقات برای آنان پرداخته‌اند تا زمینه کسب درآمد را برای افرادی که علاقه‌مند به یافتن شغل و کمک به خانواده‌های خود هستند، فراهم کنند.

تهیه تبلت و لب تاب برای دانش آموزان و دانشجویان

آن‌ها همچنین برای ایجاد عدالت و فرصت برابر آموزشی میان همه دانش آموزان، در ایام‌ کرونا به تهیه تبلت و لب‌تاب برای دانش آموزان و دانشجویان بی‌بضاعت اقدام کردند تا رویای دانش آموزان کم برخوردار برای تحصیل را محقق سازند.

تامین هزینه دارو یک کودک کم برخوردار

مدتی قبل یکی از بانوان که همسرش معلولیت داشت و فرزندش نیز نیاز مبرمی به انسولین داشت و به لحاظ مالی در مضیقه قرار داشتند به آن‌ها مراجعه می‌کند و برای تهیه انسولین فرزندش درخواست کمک می‌کند، خانم مرداوی و همسرش مشکل آنان را با دلسوزی تمام پیگیری می‌کنند و از طریق مؤسسه آن‌ها را تأمین می‌کنند تا انسولین فرزند این خانواده به صورت مرتب تزریق شود.

برگزاری کارگاه همسرداری و روش تربیت فرزند برای والدین

برگزاری جلسات مشاوره پیرامون همسرداری، روش تربیت فرزند و شناخت رفتاری کودکان برای مادران از دیگر اقدامات مهم این مؤسسه می‌باشد که با هدف ترویج سبک زندگی سالم و اسلامی انجام می‌شود که این کارگاه‌ها تاثیرات خوبی را در حل مشکلات خانوادگی افراد و تقویت روابط میان والدین و فرزندان داشته است.

تعمیر خانه‌های نیازمندان

شیرین ترین خاطره خانم مرداوی از انجام این فعالیت‌ها، مربوط به زمانی است که موفق می‌شود سرپناهی را برای یک خانواده نیازمند ایجاد کند؛ او این خاطره را اینگونه روایت می‌کند: با همسرم برای بازدید از خانه یکی از نیازمندان اعزام شدیم، منزل آن‌ها وضعیت بسیار نامناسبی داشت؛ بطوریکه وقتی باران می‌بارید از سقف خانه‌شان آب چکه می‌کرد؛ خداراشکر مؤسسه و خیرین ساخت خانه برای آن‌ها را تقبل کردند و موفق شدیم خانه‌ای را برای آنان ایجاد کنیم؛ پس از تکمیل خانه، بچه‌های این خانواده از خوشحالی گریه می‌کردند و می‌گفتند در خواب هم نمی‌دیدیم که روزی چنین منزلی داشته باشیم، همین موجب شد لذت اینکار برایم دو چندان شود و هنوز هم شیرینی آن کار برایم فراموش نشده است.
البته آن‌ها علاوه بر این، به تعمیر خانه بسیاری از نیازمندان دیگر هم اقدام کرده‌اند و با کمک خیرین اقدامات لازم را برای منازل آن‌ها انجام داده‌اند.

این زوج تمام همت و توان خود را صرف نشاندن لبخند بر لبان دانش آموزان محروم کرده‌اند و دانش آموزان بی‌بضاعت برای آن‌ها حکم فرزندان خودشان را دارند که از هیچ تلاشی برای آنان مضایقه نمی‌کنند.

, , ,
نوشتهٔ پیشین
در ویدئو کنفرانس مهرواره بانور مطرح شد؛ مهرواره بانور باید مأموریتی جهادی تلقی شود
نوشتهٔ بعدی
از ختم ۴۰ درصد پرونده‌های طلاق ارجاعی به سازش تا تحت حمایت قرار دادن ۵۰۰ خانواده بی سرپرست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید