حکایت بانوانی که مردانه در جبهه فرهنگی جهاد می‌کنند

حال برخی از انسان‌ها را هیچ کاری به جز یاری رساندن به مردم خوب نمی‌کند، گویی مهربانی در وجود چنین افرادی ریشه دوانده و در قلب آنان جوانه زده است.
خانم صید محمدی یکی از همین افراد است که سال‌هاست به میدان آمده و بخشی از وقت و زندگی خود را صرف انجام کارهای جهادی کرده است.
این بانوی خستگی ناپذیر گروه جهادی دست علی(ع) را تشکیل داده و به کمک اعضای این گروه، ایثارگرانه در حال خدمت به مردم و مردانه در حال جهاد در جبهه فرهنگی است.

به گزارش خبرنگار مهرواره بانور، لیلا صید محمدی متولد سال ۱۳۶۸ و از بانوان طلبه فعال و از جهادگران شهرستان چوار استان ایلام است که چند سالی است به صورت جهادی فعالیت می‌کند و سعی در یاری رساندن به مردم دارد.
او از سال ۹۷ فعالیت‌های خود را در قالب هیئت آغاز می‌کند و در سال ۱۴۰۰ با تشکیل گروه جهادی دست علی (ع)، به طور جدی‌تر به فعالیت خود ادامه می‌دهد؛ گروهی که متشکل از بانوان است و رسالت آن انجام کارهای فرهنگی است و در واقع بیشترین سهم از کار و فعالیت این گروه، به مسائل مربوط به حوزه بانوان و خانواده اختصاص یافته است؛ چرا که خانم صید محمدی معتقد است اصلی‌ترین پایه‌های شخصیتی انسان‌ها تحت تأثیر تربیت خانواده شکل می‌گیرد.
گروه جهادی دست علی(ع) در ابتدا با حضور ۷ نفر از بانوان دغدغه‌مند شروع به کار کرد، اما اکنون جمعیت آن به ۲۰ نفر افزایش یافته است و تعدادی از جوانان دبیرستانی هم به این گروه پیوسته‌اند و با آن‌ها همکاری می‌کنند تا به قول خانم صید محمدی کار جهادی را بیاموزند و به مرور پا جای پای ما بگذارند و کار را ادامه دهند.

انجام کارهای فرهنگی در کنار حل مشکلات اقتصادی مستمندان

خانم صید محمدی بوسیله این گروه جهادی، برنامه‌های فرهنگی مختلفی را ویژه خانواده‌ها برگزار می‌کند و در ایام مختلف، برای کودکان و مادرانی که از طریق کمیته امداد با آن‌ها ارتباط گرفته است، جلساتی را برگزار و مباحث مختلف تربیتی و اعتقادی را برای آن‌ها بیان می‌کند.
اگرچه عمده کار این گروه جهادی در زمینه فرهنگی است، اما برای حل مشکلات اقتصادی مستمندان نیز تا حد توان تلاش می‌کنند؛ توجه به وضعیت معیشتی خانوارها و تحت پوشش قرار دادن خانواده‌های نیازمند و تأمین نوشت افزار، لباس و بسته‌های ارزاق برای آنان، از دیگر کارهایی است که توسط آن‌ها انجام می‌گیرد.

آموزش مهارت‌های مختلف به کودکان و نوجوانان

اعضای این گروه جهادی همچنین با علاقه و دغدغه‌مندی تمام، به برگزاری کلاس‌های آموزشی رایگان و کلاس‌های تقویتی برای کودکان و نوجوانان اقدام کرده‌اند تا علاوه بر رفع اشکالات آن‌ها و تقویت دروسشان، مهارت‌های کاربردی از جمله کار با کامپیوتر را به آن‌ها بیاموزند.

بیان نکات اخلاقی، دینی و تربیتی برای کودکان

یکی از مهمترین فعالیت‌های این گروه جهادی، مربوط به ماه مبارک رمضان امسال است که محفل قرآن برگزار می‌کردند اما ابتکار عمل آن‌ها در این برنامه این بود که در حیاط مسجد نیز غرفه‌ای را برای کودکان برپا کردند و میز و صندلی چیدند و با حضور مربیانی سعی در برقراری ارتباطی قوی با بچه‌ها کردند و ذیل آن مباحث تربیتی و مسائل اعتقادی را برای آنان بیان می‌کردند که از این اقدام آن‌ها، هم کودکان استقبال خوبی کردند و هم خانواده‌ها رضایت بسیاری داشتند؛ چرا که می‌توانستند با خیال آسوده به عبادت خود برسند، ضمن اینکه فرزندانشان نیز در محیطی امن نکات اخلاقی، دینی و تربیتی را می‌آموختند.
تجربه موفق در اجرای این برنامه موجب شد تا در ماه محرم نیز اینکار توسط همین گروه جهادی، در ۴ مسجد به صورت همزمان تکرار شود.

اثرگذاری بیشتر کارهای فرهنگی در مساجد

گروه جهادی دست علی(ع)، یک گروه مستقلی است که تعدادی از بانوان دغدغه‌مند را گرد هم آورده و به صورت خودجوش فعالیت می‌کنند و با وجود اینکه این گروه برای اجرای برنامه‌های خود، متمرکز در مکان خاصی نیست، اما سعی داردعمده فعالیت‌های خود را در مساجد انجام دهد؛ چرا که اعضای این گروه اعتقاد دارند انجام کار فرهنگی در مساجد بازخوردهای بهتری برای مخاطب دارد و اثرگذارتر خواهد بود.
مسجد امام حسین(ع) چوار، یکی از مساجدی است که این گروه جهادی بیشترین فعالیت را در این مکان دارند؛ البته گاهی هم برحسب نیاز در مدارس حاضر می‌شوند و به انجام اقدامات فرهنگی مورد نیاز در آنجا می‌پردازند.

راهنمایی بانوان در زمینه کسب و کار

ارائه مشاوره به خانواده‌ها در زمینه کسب و کار و راه اندازی مشاغل خانگی از دیگر نیازهای بسیاری از خانوارهای امروزی است که اهمیت و ضرورت انجام این کار، در شرایط کنونی جامعه، که کشور در اقتصاد ناپایداری به سر می‌برد، بر هیچ کسی پوشیده نیست؛ به همین دلیل این گروه جهادی در این زمینه هم اقداماتی را انجام داده و به راهنمایی بانوان پرداخته‌اند؛ مثلا بانویی که مسلط به کار خیاطی بود را راهنمایی کردند تا از این هنر خود، کسب درآمد کند و یا بانوی دیگری که به کار پرورش گل و گیاه مشغول بود اما برای فروش آن مشکل داشت، کمک کردند تا بتواند تولیدات خود را به فروش برساند.

تولید محتوا در زمینه تکریم جایگاه مادری

موضوع جمعیت یکی از مسائلی است که این گروه در آن ورود کرده‌اند و در فضای مجازی پیرامون این مسئله فعالیت و تولید محتوا داشته‌اند؛ درگیری با بحث جمعیت، موجب پی بردن بیشتر به اهمیت این موضوع و ایجاد این دغدغه در آن‌ها شد که به طور جدی‌تری در این حوزه فعالیت نمایند، لذا عملیات تکریم جایگاه مادری را پیاده کردند و در این راستا محتواهایی تولید و منتشر نمودند.

تلاش برای جلوگیری از سقط جنین

فعالیت در این حوزه موجب شد یکی از دوستان خانم صید محمدی به او مراجعه و از او برای منصرف کردن یکی از اقوامشان از سقط جنین درخواست کمک کند؛ او در این مسئله ورود می‌کند و این فرد را که به دلیل مسائل اقتصادی، قصد سقط فرزند دوم خود را داشت، با گفتگوهایی پیرامون روزی‌رسانی خداوند، حکم خدا و تبیین قباحت اینکار منصرف می‌کند، او در توضیح این اتفاق می‌گوید: با وجود اینکه من اشراف چندانی به این موضوع نداشتم، ولی استفاده از کلام خداوند مؤثر واقع شد و از آنجایی که این فرد پیشینه اعتقادی هم داشت، خدا را شکر از تصمیم خود صرف نظر کند و اوایل امسال هم بچه آن‌ها متولد شد و به لطف خداوند من توانستم نقش کوچکی در این تولد ایفا کنم.

تشویق بانوان به فرزندآوری

اخیرا این گروه جهادی به کار تشویق به فرزندآوری می‌پردازند و در این راستا گروهی را تشکیل داده‌اند که مادران محلات مختلف را دور هم جمع کنند و در خلال این دورهمی برای بچه‌ها آموزش‌ها و بازی‌های مختلف و برای بانوان هم مشاوره با موضوعات فرزندپروری، ارتباط زوجین، سبک زندگی اسلامی، تربیت معنوی و مبحث مهم فرزندآوری برگزار کنند.
خانم صید محمدی در خصوص علت جدیت خود در موضوع خانواده می‌گوید: خانواده مهمترین رکن جامعه است که اگر سبک زندگی و تربیت در این رکن جامعه اصلاح شود، جامعه نیز اصلاح خواهد شد؛ وظیفه ما این است که به این موضوع پراهمیت بپردازیم و خانواده‌ها را در این رسالت مهم یاری نماییم و بحمدالله با رفع مشکلات خانواده‌ها و دعاهای خیر آن‌ها، انجام اینکار برکات بسیار زیادی را هم برای ما به ارمغان آورده است.

, , ,
نوشتهٔ پیشین
ناهید غانمی
نوشتهٔ بعدی
پای صحبت خانواده‌ای خیّر؛ نیکوکاری در خانواده ما موروثی است

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید