بانویی که یکی از بزرگترین گروه‌های جهادی کشور را مدیریت می‌کند

خانم غانمی از جهادگران فعالی است که ۱۸ سال از عمر خود را صرف انجام کارهای جهادی کرده است؛ او ابتدا یک گروه جهادی ۵ نفره را تشکیل می‌دهد و شروع به فعالیت می‌کند، گروهی که در جذب افراد بسیار موفق عمل کرده و اکنون جمعیت آن به ۱۳۰۰ نفر رسیده است و ۱۳ کارگروه مختلف برای این مجموعه تعریف شده است.

به گزارش خبرنگار مهرواره بانور، ناهید غانمی متولد سال ۱۳۵۷و اهل شهرستان آبادان استان خوزستان است که دروس مبلغی را در مکتب الزینب(س) شهرستان پشت سر گذاشته است.
او ۱۸ سال از عمر خود را صرف زمینه سازی برای ظهور امام زمان(عج) کرده است و می‌گوید: بعد از ۱۸ سال فعالیت، نه تنها احساس خستگی نمی‌کنم؛ بلکه چون افق پیشرو برایم روشن است، هرروز انرژی و جان دوباره می‌گیرم و با قدرت بیشتر به کارهایم ادامه می‌دهم.
خانم غانمی سال‌ها پیش در واقع به دلایلی تصمیم می‌گیرد، به مدت یکسال در یکی از روستاهای آبادان ساکن شود؛ اما به گفته خودش این یکسال به ۲۰ سال تبدیل می‌شود و همین مسئله هم موجب شروع فعالیت‌هایش در روستاها می‌شود.

تشکیل گروه جهادی ۵ نفره و تبدیل آن به ۱۳۰۰ نفر

او از سال ۱۳۸۳ کارهای خود را با یک گروه کوچک ۵ نفره آغاز می‌کند؛ گروهی که اکنون رشد قابل توجهی داشته و بزرگتر شده و تعداد اعضای آن به ۱۳۰۰ نفر رسیده است، خانم غانمی می‌گوید: در ابتدا کار ما با بانوان یک منطقه و با انجام کارهای مذهبی و برگزاری مراسمات آغاز شد؛ اما کم‌ کم هیئت ما بزرگتر شد و بانوان دیگر روستاها را نیز جذب کردیم تا اینکه جمعیت ما اکنون به ۱۳۰۰ نفر رسیده است که در شهر و روستاها و در قالب گروه‌های ۴۰ نفره فعالیت می‌کنیم کهسرگروه‌ها به ما متصل هستند و کارهایمان را با کمک این لیدرها پیش می‌بریم.
آن‌ها کارهای فرهنگی، سیاسی و هرکاری که برای حفظ نظام، اسلام و مذهب و دین لازم باشد، انجام می‌دهند و مدیریت این مجموعه بزرگ هم که گروه “لبیک گویان حسین زمان” نام گرفته با خانم غانمی است؛ اما او با تشکیل کارگروه‌های مختلف و تعیین هیئت امناهایی متشکل از خواهران و برادران کارها را پیش می‌برد.
این مجموعه برگرفته از قشر پیر و جوان و متشکل از بانوان و آقایان است؛ اما بیشتر جمعیت آن را قشر جوان و بانوان تشکیل می‌دهند و افرادی با موقعیت‌های شغلی و مالی مختلف همچون، مشاور، معلم، استاد، مهندس، کشاورز و …عضو مجموعه هستند و در حقیقت این گروه جهادی، تلفیقی از تحصیلکرده‌ها و قشر بسیار ضعیف جامعه می‌باشند که در صفت ایثار و نوع‌دوستی با یکدیگر برابرند.

نحوه جذب افراد

خانم غانمی بیشترین نیروهای این گروه جهادی بزرگ را از روستاها جذب می‌کند؛ چرا که معتقد است در روستاها به لحاظ فرهنگی کمتر کار شده و از این جهت مغفول مانده‌اند.
این گروه جهادی اخیرا و در میلاد رسول اکرم(ص) با تدارک جشنی، موفق به جذب ۲۵ نفر از یک منطقه محروم و دورافتاده می‌شوند و روال کاری آن‌ها این است که بعد از جذب افراد، ده جلسه برای آنان کلاس برگزار می‌کنند و سپس آن‌ها را وارد کارهای جهادی خودشان می‌نمایند.
این بانوی دغدغه‌مند در خصوص نحوه جذب افراد توضیح می‌دهد: قشر جوان ما تشنه مسائل مذهبی و معنوی هستند؛ حال وقتی قشری مظلوم و محروم باشد این تشنگی در آن‌ها به مراتب بیشتر از سایرین است؛ لذا اولین اقدام ما ایجاد امید در افراد با بیان یک حدیث و داستان برای آنان است و بعد از امید آفرینی، ده جلسه هفتگی برای آن‌ها برگزار می‌کنیم و از زیبایی‌های ظهور برایشان روایت می‌کنیم و معمولا در هر جلسه به تعداد افراد کلاس افزوده می‌شود.
او خاطره خوشی از یکی از این جلسات در ذهن دارد و آن را اینگونه روایت می‌کند: خاطرم هست این جلسات را برای یک گروه ۲۰ نفره برگزار می‌کردیم که در جلسه چهارم، به جای ۲۰ نفر، ناگهان شاهد حضور ۹۰ نفر بودیم، دلیلش هم جذابیت کلاس برای آن ۲۰ نفر بود که نتیجه این رضایت از کلاس و جذابیت و نشاطی که برایشان داشت، دعوت و تشویق آنان از دیگران برای شرکت در این کلاس‌ها بود.
خلاصه که پس از جذب و برگزاری کلاس‌های مختلف، اعضای جذب شده پا به میدان می‌گذارند و به انجام کارهای جهادی می‌پردازند و هرکدام متناسب با استعدادهایی که دارند، در کارگروه‌های مختلف مشغول به فعالیت می‌شوند.
به گفته خانم غانمی، ۱۳ کارگروه مختلف برای این مجموعه تعریف شده است؛ ضمن اینکه این مجموعه صرفا متشکل از مردم عادی نیست بلکه حسینیه‌ها، حوزویان و تعدادی از ارگان‌های دیگر نیز به یکدیگر ملحق شده‌اند و در واقع هرکس به نام خودش فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد؛ اما همه آن‌ها با هم یک مجموعه را تشکیل می‌دهند که همان مجموعه ” لبیک گویان حسین زمان” است.

برپایی موکب فرهنگی در ایام اربعین با موضوع حجاب

آن‌ها ۹ سال است که سابقه برپایی موکب در ایام اربعین(در شلمچه) را دارند که به گفته این بانوی پرتلاش، ۷۰ درصد کار این موکب، در زمینه فرهنگی انجام می‌شود.
خانم غانمی با اشاره به فعالیت‌های اربعین امسال این موکب می‌گوید: امسال در زمینه حجاب، خیلی مانور دادیم و از افرادی که حجاب درستی نداشتند با زبان نرم دعوت می‌کردیم و به موکب می‌آمدند و به آن‌ها هدایایی اعطا می‌کردیم و با کسب اجازه از خودشان روسری‌های آنان را درست می‌کردیم؛ آن‌ها را راهنمایی می‌کردیم و برایشان توضیح می‌دادیم که در چه مسیری قرار دارند؛ چه کسی آن‌ها را دعوت کرده و زائرین اباعبدالله نزد خداوند از چه مقام و جایگاهی برخوردارند و همین توضیحات موجب می‌شد با روی باز پذیرای صحبت‌های ما باشند.
جهاد تبیین، اخلاق زائرین و مهدویت از دیگر موضوعاتی بود که امسال در این موکب به آن پرداختند.
یکی دیگر از کارهای مجموعه” لبیک گویان حسین زمان” برپایی پیاده‌روی جاماندگان اربعین است که در ابتدا این پیاده‌روی‌ها را با حضور ۴۰ نفر برگزار کردند اما اکنون جمعیت این مشایه، به ۳ هزار نفر رسیده و حتی در بین مسیر موکب‌هایی هم برای خدمت‌رسانی به عاشقان جامانده اباعبدالله(ع)برپا می‌کنند.

در اولویت قرار دادن حل مشکلات اعضای گروه

اگرچه چنین گروه‌هایی گوش شنوا برای شنیدن دردهای محرومان هستند، اما صدالبته حل مشکلات اعضای خود گروه، در اولویت مجموعه قرار دارد؛ به همین دلیل یکی از کارهای خاص و خوب آن‌ها، توجه به مشکلات موجود در زندگی اعضای مجموعه و تلاش برای حل این مشکلات است؛ مثلا به رفع گرفتاری و اختلافات خانوادگی افراد،( از مشکل بین زوجین گرفته تا مشکلات فی مابین والدین و فرزندان) می‌پردازند و اگر خود مجموعه قادر به حل برخی از مشکلات نباشد آن‌ها را به مشاور معرفی می‌کنند.

معرفی دختران و پسران به یکدیگر برای ازدواج/تأمین هزینه ازدواج جوانان نیازمند

از دیگر طرح‌های جالب توجه این گروه، طرح معرفی دختر و پسرهای مجموعه به یکدیگر برای ازدواج است و تاکنون هم بدین وسیله ۴ ازدواج اتفاق افتاده است.
همچنین اگر وضعیت مالی جوانی مناسب نباشد و تصمیم بر ازدواج داشته باشد، با کمک خیرین برای سرو سامان گرفتن این جوان تلاش می‌شود و کرایه تالار و هزینه پخت و پز شام عروسی او را هم مهیا می‌کنند و یکی از کارگروه‌های مجموعه که کارگروه آشپزی است با دریافت موادغذایی از مجموعه، شام مراسم را آماده و بسته‌بندی می‌کنند و به صورت رایگان در اختیار آنان قرار می‌دهند تا از میهمانان خود پذیرایی کنند و علاوه بر اینکار با برخی از مزون‌ها و آرایشگرها هم رایزنی می‌شود که کار آن‌ها را به صورت رایگان انجام دهند.
این مجموعه صرفا با کمک‌های مردمی و خیرین و بدون دخالت هیچ ارگانی اداره می‌شود و به قول خانم غانمی با مدد خداوند و توسل به اهل بیت(س) و خیرخواهی مردم کارها را پیش می‌بریم‌.
بزرگترین و مهمترین آرزوی خانم غانمی به عنوان مؤسس و سرپرست این گروه جهادی، زمینه‌سازی برای ظهور است و می‌گوید: ما اطمینان داریم که به ظهور نزدیک شده‌ایم و برای این اتفاق مهم آماده‌ایم و آرزوی همه ما این است که مجموعه “لبیک گویان به حسین زمان” به حدی قوی شود که روزی بتواند در رکاب آقا امام زمان (عج) فعالیت نماید.

, ,
نوشتهٔ پیشین
عظیمه شفیع
نوشتهٔ بعدی
ناهید غانمی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید