جذب بیش از ۱۰۰ دختر نوجوان و تلاش برای تربیت دینی آنان

این روزها باتوجه به قرار گرفتن در جنگ سرد و وجود هجمه‌های دشمن علیه کشور، انجام کارهای فرهنگی به ضرورتی قابل انکار تبدیل شده است، ضرورتی که خانم وحیدی و جمعی از بانوان دغدغه‌مند بردستان، به خوبی آن را درک کرده و با تشکیل گروه جهادی زمینه سازان ظهور، سعی کرده‌اند به جذب نوجوانان و انجام کارهای فرهنگی مؤثر برای آنان اقدام کنند و به سهم خود نقشی در تربیت اسلامی و دینی آنان ایفا کنند.

به گزارش خبرنگار مهرواره بانور، زهرا وحیدی متولد سال ۱۳۵۸ و اهل شهر بردستان استان بوشهر است که به انجام کارهای جهادی در مؤسسه فرهنگی قرآنی نور مشغول بود؛ حدود دو سال قبل، وقتی شرایط جامعه و کم کاری در زمینه امر به معروف و نهی از منکر را حس کرد با جمعی از دغدغه‌مندان که شامل بانوان معلم، شاغل و خانم‌های خانه‌دار بودند؛ برای انجام کارهای فرهنگی_تربیتی مؤثر، گروه جهادی زمینه سازان ظهور را به صورت خودجوش تشکیل دادند؛ او می‌گوید: احساس کردیم در این شرایط و با توجه به افزایش نقشه‌های خصمانه دشمن علیه کشور، باید حتما در زمینه‌های فرهنگی کاری انجام داد؛ به همین دلیل شروع به جذب نوجوانان کردیم، در وهله اول گروه سرودی از آنان تشکیل دادیم؛ سپس کلاس‌های خودشناسی و معرفتی برای آنان برگزار نمودیم.

همسو کردن والدین با نوجوانان

اما اعضای این گروه جهادی، صرفا به همین اقدامات اکتفا نکردند و لازمه تربیت دینی نوجوانان را در همسو شدن والدین با آن‌ها می‌‌دانستند؛ لذا برای وصول به این هدف، به برگزاری کلاس‌های حضوری برای والدین، با ارائه بحث توسط اساتید مجرب و دغدغه‌مند در حوزه‌هایی همچون اخلاق، سواد رسانه‌ای، سبک زندگی اسلامی و تربیت فرزند اقدام کردند تا مفاهیم دینی را همزمان هم به مادران و هم دختران منتقل کنند.
خانم وحیدی می‌گوید: تأثیر این کارها و کارگاه‌هایی که تاکنون برگزار شده، واقعا برای ما مشهود بوده است و خدارا شکر بعد از این اقدامات، رشد قابل توجهی در زمینه معنوی و اخلاقی دخترانی که در نشست‌ها شرکت داشتند، اتفاق افتاده است؛ یکی از مهمترین علل تأثیرگذاری اقدامات این است که والدین هم درگیر تربیت دینی و اسلامی دختران نوجوان خود شده‌اند.

از استعدادیابی نوجوانان تا برگزاری کلاس‌های خودشناسی

در کلاس‌هایی که برای نوجوانان برگزار می‌شود، یکی از محققان و نویسندگان حوزه کودک و نوجوان که از مدرسین حوزه علمیه نیز می‌باشد، به عنوان مربی حاضر می‌شود و کلاس‌های خودشناسی و معرفتی و حتی کلاس استعدادیابی برای نوجوانان برگزار می‌شود، خانم وحیدی می‌گوید: در کلاس‌ها استعدادیابی هم می‌کنیم و هر نوجوانی در هر زمینه‌ای که استعداد داشته باشد، در همان حوزه از او استفاده می‌کنیم؛ مثلا یکی استعداد مجری‌گری و دیگری استعداد بازیگری تئاتر دارد که در برنامه‌های خودمان از آن‌ها در این زمینه‌ها استفاده می‌کنیم تا استعداد و مهارتشان تقویت شود.

جذب بیش‌ از ۱۰۰ دختر نوجوان

گروه جهادی زمینه سازان ظهور، حالا حدود یکسالی می‌شود که به صورت مداوم و هفتگی برای نوجوانان نشست دخترانه برگزار می‌کند و از خرداد ماه سال جاری نیز برگزاری کلاس برای والدین آن‌ها را در دستور کار قرار داده‌ است تا بتوانند با مجموع این اقدامات به مهمترین هدف خود که جذب و تربیت دینی و مذهبی نوجوانان است، دست یابند.
آن‌ها تاکنون موفق به جذب بیش از ۱۰۰ دختر نوجوان شده‌اند و نکته قابل توجه و جالب این است که این گروه جهادی مدیر و مسئول خاصی هم ندارد و همه در کنار هم و به صورت دوستانه و دلسوزانه فعالیت می‌کنند و مسئولیت بسیاری از امور را به خود نوجوانان می‌سپارند و به نوعی آنان را درگیر کار می‌کنند تا آن‌ها را راغب و تشویق به انجام کارهای فرهنگی کنند.

برگزاری ایستگاه‌های فرهنگی صلواتی

حالا مدتی است که توجه این گروه جهادی معطوف به تاریخ تولد شهدا شده است و سعی می‌کنند تا در این مناسبت‌ها مراسماتی را برگزار کنند؛ آن‌ها در سالروز تولد شهدا، ایستگاه فرهنگی صلواتی در محلات شهدا برپا می‌کنند؛ ایستگاهی که در واقع اصلی‌ترین کارهای آن را خود نوجوانان پیش می‌برند؛ مثلا وصیت نامه شهدا را می‌نویسند، کارت‌های دعوت از مردم برای شرکت در مراسم را درست می‌کنند و در واقع این کار هم به میدانی برای رشد فکری و معنوی دختران تبدیل شده و از آن استقبال بسیار خوبی هم به عمل آمده است؛ تاکنون حدود ۵ ایستگاه صلواتی با همت همین دختران نوجوان برگزار شده و همچنان اینکار تداوم دارد.
خانم وحیدی خود نیز دارای ۴ فرزند است که دختران خودش را هم درگیر این کارها کرده است و در کلیه برنامه‌هایی که برای دختران نوجوان برگزار می‌کند؛ فرزندان خودش هم حضور و مشارکت دارند.

اجرای برنامه‌های فرهنگی در کنار ساحل

تمرکز در انجام کارهای فرهنگی برای کودکان و نوجوانان، بدون توجه به تفریح سالم و نشاط آنان، بدون شک تاثیر چندانی در جذب آنان نخواهد داشت؛ به همین دلیل گروه جهادی زمینه سازان ظهور بردستان، سعی کرده‌اند برنامه‌های تفریحی را نیز در میان برنامه‌های خود بگنجانند و از آنجایی که این شهرستان در کنار دریا واقع شده است؛ برخی از برنامه‌های فرهنگی خود را در فضای آزاد و در کنار ساحل برگزار می‌کنند؛ اینکار علاوه بر نشاط دختران، موجب جلب توجه رهگذران و راغب شدن دیگر نوجوانان برای پیوستن به این گروه و شرکت در برنامه‌های فرهنگی آنان نیز شده است.
اعضای این گروه جهادی و نوجوانان در دعای ندبه و نماز جمعه نیز حضور می‌یابند و هر جمعه در یکی از این برنامه‌ها به صورت دسته جمعی شرکت می‌کنند.
اقدامات دقیق، ظریف و مؤثر گروه جهادی زمینه سازان ظهور موجب شده تا مسئولین شهرستان دیر هم از این گروه دعوت کنند تا اقدامات خود را علاوه بر شهر بردستان در سطح شهرستان برگزار نمایند.
خلاصه کلام اینکه گروه جهادی زمینه سازان ظهور، تمام همت خود را به کار بسته تا با تربیت دینی دختران نوجوان و مادران آینده، قدمی برای ظهور امام زمان(عج) بردارد.

تقاضایی از دغدغه‌مندان جامعه و قدردانی از عوامل مهرواره

خانم وحیدی یکی از اعضای فعال این گروه جهادی، در پایان گفتگوی خود، از مردم و فعالان فرهنگی و اجتماعی کشور خواسته‌ای هم داشت که با نهایت دغدغه‌مندی و در قالب خواهش و تمنا آن را مطرح می‌کند و می‌گوید: خواهشم این است که در این شرایط و با توجه به هجمه‌های معاندین و بدخواهان علیه کشور، نسبت به مسائل فرهنگی بی‌تفاوت نباشید؛ چرا که دشمن همیشه بیدار است و اگر غفلت کنیم ضربه سنگینی به هویت فرهنگی ما وارد خواهد شد.
او در پایان ضمن تشکر از عوامل برگزار کننده مهرواره بانور، گفت: انعکاس کارهای فرهنگی و توجه به بانوان فعال در این عرصه‌‌ها، هم موجب انگیزه بخشی به فعالین برای ادامه کار و هم باعث بیدار شدن و الگو گرفتن سایرین از این فعالیت‌ها و حرکت آنان به سمت انجام کارهای مؤثر در جامعه می‌شود؛ لذا بر خود لازم می‌دانم از این حرکت ارزشمند قدردانی نمایم.

 

, , ,
نوشتهٔ پیشین
سمیه اختر
نوشتهٔ بعدی
زهرا رحمتی نیا

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید