از وساطت در ازدواج صدها جوان تا جلوگیری از بیش از ۵۰ طلاق

خانم جعفری از ۲۵ سال پیش تاکنون در حوزه خانواده فعال است و ردپای او را در اکثر موضوعات و معضلات مربوط به حوزه خانواده می‌توان دید؛ او طی این سال‌ها واسطه ازدواج صدها جوان بوده و آن‌ها را راهی خانه بخت کرده است و در مسائلی همچون تامین جهیزیه و فرزندآوری نیز ورود کرده و طی این مدت بیش از ۵۰ زوج را نیز از طلاق و جدایی از همسر منصرف کرده است.

به گزارش خبرنگار مهرواره بانور، عذرا جعفری متولد سال ۱۳۵۱ و طلبه فعالی از اندیمشک استان خوزستان است که در حوزه خانواده اقدامات قابل توجهی داشته
و گویی اهمیت موضوع خانواده را به عنوان یکی از موضوعات اولویت‌دار امروز جامعه به خوبی درک کرده است.
او می‌گوید: ورودی سال ۷۴ حوزه علمیه شوش دانیال بودم، طی همان سال‌ها بود که برای اولین بار به حرم علی بن موسی الرضا(ع) مشرف شدم و همانجا با آقا عهد بستم که تا توان دارم به خلق الله خدمت کنم، عهدی که با عنایت الهی تاکنون به آن پای‌بند بودم، از سال ۱۳۷۶ یعنی سال سوم حوزه‌ام فعالیت‌های خیرخواهانه خودم را آغاز کردم واز سال ۱۳۸۴ هم مدیریت حوزه علمیه خواهران اندیمشک را عهده دار شدم و در کنار کارهای حوزه، انجام فعالیت‌های خیرخواهانه را متوقف نکردم و آن‌ها را هم در کنار کارهایم پیگیری می‌کردم.

سوگ همسر و تداوم انجام کارهای خیر

خانم جعفری چندین ماه قبل همسر خود را که روحانی و جانباز بود، از دست می‌دهد و اکنون در سوگ او به سر می‌برد، اما این مسئله موجب نشده از انجام کارهای خیر عقب نشینی کند و همچنان پرقدرت در این مسیر ارزشمند گام برمی‌دارد.

تا زنده هستم دست از خدمت نمی‌کشم

این بانوی تلاشگر تا پیش از شیوع کرونا و تنها در ایام محرم و صفر، بیش از ۵۰۰ منبر با موضوعات مربوط به حوزه خانواده از سبک زندگی اسلامی تا تشویق به فرزندآوری می‌رفته اما بعد از شیوع این بیماری منحوس، آمار منبرهایش کمتر می‌شود؛ اما این مسئله هم دلیلی بر متوقف کردن کارهایش نشده بلکه در همه این ایام در مؤسسه خود که “بیت الاحزان” نام دارد با مشاوره و راهنمایی‌های تلفنی و پاسخ به احکام شرعی، اهداف خود و جامعه را پیش برده است و افراد را از راهنمایی‌های خود بهره‌مند ساخته است.
انگیزه او برای ادامه کار، با مشاهده تأثیر این صحبت‌ها و سخنرانی‌ها در افراد دوچندان می‌شود تا جاییکه پس از سال‌ها فعالیت در این عرصه‌ها، نه تنها احساس خستگی نمی‌کند، بلکه با تأکید می‌گوید: تا وقتی‌ زنده هستم، دست از این اقدامات نخواهم کشید.

از تأمین جهیزیه تا ایجاد اشتغال برای بانوان

خانم جعفری در مسائل مربوط به حوزه خانواده بسیار دغدغه‌مند است و در حد توان کارهای مختلفی را در این زمینه انجام داده است، تأمین جهیزیه برای زوجین کم برخوردار، کمک به ایتام و دستگیری از خانواده‌های نیازمند همواره در دستور کار او قرار داشته و در زمینه اشتغالزایی بانوان هم حدود دو سال پیش ورود کرده است، او با خرید چند دستگاه چرخ خیاطی، یک کارگاه خیاطی راه اندازی می‌کند و بانوان بد سرپرست و بی سرپرست را در آنجا مشغول به کار می‌کند و در کنار آن با راه اندازی یک کارگاه قالی بافی، سعی می‌کند برای تعداد بیشتری از بانوان اشتغال ایجاد نماید.

وساطت در ازدواج جوانان دم بخت

یکی از مهمترین کارهای خانم جعفری، معرفی جوانان دم بخت به یکدیگر برای ازدواج است و به حدی در طی این سال‌ها به اینکار پرداخته که اکنون آمار زوجینی که با وساطت و معرفی‌های او ازدواج کرده‌اند، از دستش خارج شده است، او با مزاح می‌گوید: جوانان زیادی را به یکدیگر معرفی کرده‌ام و در حال حاضر هم تا دلتان بخواهد دختر و پسر دم دست دارم.

تلاش برای حفظ و استحکام خانواده‌

در سال‌های اخیر و با توجه به افزایش آمار طلاق در کشور، اهمیت انجام اقداماتی جهت پیشگیری از طلاق، به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی جامعه بر هیچ‌کسی پوشیده نیست، بویژه برای افراد دغدغه‌مندی همچون خانم جعفری که همواره برایشان استحکام خانواده به عنوان یکی از اصلی ترین و مهمترین نهادهای اجتماعی در اولویت بوده است، او تاکنون مشکلات فی ما بین بیش از ۵۰ زوجی که در آستانه جدایی از یکدیگر قرار داشتند را حل و فصل نموده است و موجب تداوم زندگی مشترک آنان شده است.
خانم جعفری حالا دیگر در شهرستان خود به خوبی شناخته شده است، تاجاییکه افراد مشکل دار، از طریق مدارس و پایگاه‌های بسیج به او معرفی می‌شوند تا برای حل مشکلاتشان ورود کند و در این مدت علاوه بر طلاق در مسائل مختلفی از قصد بر خودکشی جوانان تا تصمیم دختران به فرار از خانه و خانواده ورود کرده و این مشکلات را رفع نموده است.

تربیت ۱۲۰ شاگرد طلبه

البته ناگفته نماند که خانم جعفری از اساتید حوزه علمیه اندیمشک است و تاکنون حدود ۱۲۰ شاگرد طلبه را نیز تربیت کرده است که حدود ۳۶ نفر از شاگردان او موفق به جذب در آموزش و پرورش شده‌اند.
او البته حدود ۴ سال است که مدیر دبستانی وابسته به مؤسسه “راهیان کوثر” استان خوزستان است و به عنوان مربی عقیدتی سپاه نیز فعالیت دارد و خلاصه اینکه در هرجایی که احساس کند می‌تواند مفید واقع شود، بدون هیچ چشم‌داشتی وارد می‌شود و تا حد توان و به بهترین نحو ممکن خدمت می‌کند.

, ,
نوشتهٔ پیشین
زوج طلبه‌ای که در ماراتن خدمت به مردم گوی سبقت از هم ربوده‌اند
نوشتهٔ بعدی
زهره حسنی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید