روایت مجاهدت زوج طلبه ایلامی در روستاهای محروم/ از واسطه ۱۰۰ ازدواج تا کاشت چند هزار نهال

خانم ملکشاهی با همراهی همسرش واسطه ازدواج ده‌ها جوان شده و کارهای نوع دوستانه بسیاری را به اتفاق یکدیگر انجام داده‌اند.

به گزارش دبیرخانه مهرواره بانور، افتخار ملکشاهی بانوی طلبه ایلامی، ۱۱ سال است که با حجت الاسلام قدرت نوروزی ازدواج کرده و دختری ۵ ساله به نام فاطمه دارند و طی این سال ها با همراهی و کمک همسرش واسطه ازدواج ده‌ها جوان شده و زمینه ساز ازدواج ۱۰۰ زوج بوده است.

او از همان ابتدای زندگی پا به پای همسرش در راه تبلیغ و ترویج دین همراه بوده است، اتفاقی که خودش از آن با عنوان تعهد یاد می‌کند و در این رابطه می‌گوید: من و همسرم در ابتدای زندگی با هم عهد بستیم که هر چه در توان داریم برای رسالت‌مان انجام دهیم و به لطف خدا تا به امروز در این راه کنار یکدیگر بودیم.

این بانوی طلبه که سطح سوم حوزه علمیه را می‌خواند کار تبلیغی را با حضور در روستای گلوزه زرین آباد آغاز کرد، بعد از آن در روستا و شهرستان های مختلفی مستقر بود و در این باره می‌گوید: در این مدت در روستاها و شهرهای مختلفی در استان ایلام مستقر بودیم و بارها اتفاق می‌افتاد که برای شرکت در برنامه ای یا تبلیغ به نقاط دیگر سفر کنیم این طور نبود که فقط یک جا مستقر باشیم، مثلا زمانی که در چوار بودیم پیش می‌آمد که روزانه برای تبلیغ به دو یا سه روستا برویم تا اینکه بالاخره در سال ۱۳۹۸ به دهلران آمدیم، حضور ما در این شهر همزمان با شیوع کرونا بود. در این دوران بیشتر تمرکزمان روی فعالیت‌های جهادی با محوریت کرونا بود که البته با کم شدن کرونا، نوع فعالیت های ما هم فرق کرد، بعد از سه سال به ایلام آمدیم و یک ماهی می‌شود که در اینجا مستقر هستیم.

جلوگیری از سقط جنین

فعالیت های این بانوی طلبه بسیار متنوع است از اداره یک کانال مجازی آموزش احکام گرفته تا واسطه گری ازدواج. یکی از کارهایی که در سال های قبل انجام می‌داده پاسخگویی تلفنی به سؤالات و شبهات بوده است.

خانم ملکشاهی مدتی به عنوان مشاور احکام با دفتر پاسخگویی به سؤالات شرعی دفتر نمایندگی ولی فقیه در ایلام همکاری داشته و در این مدت خانم‌های زیادی مشکلات و پرسش‌های دینی شان را با او مطرح می کردند. او می‌گوید: تماس‌های مختلف با ما گرفته می شد و خانم‌ها مسائل مختلف شان را مطرح می کردند یکی از سؤالاتی که پرسیده می شد درباره بارداری‌های ناخواسته و مسئله سقط جنین بود، خانم‌هایی که قصد انجام این کار را داشتند، تماس می گرفتند تا از ما در این رابطه بپرسند من تا آنجایی که در حد توانم بود با آن‌ها صحبت می‌کردم و از انجام این کار منصرف‌شان می کردم. حتی در بعضی موارد شماره تلفنم را به آن‌ها می‌دادم تا هر زمان که خواستند با من تماس بگیرند و صحبت کنند، برخی ارتباط‌ شان را در طول بارداری و حتی بعد از آن با من حفظ کردند و حتی پنج، شش نفر تصاویر فرزندان‌شان را بعد از به دنیا آمدن برای من فرستادند و می‌گفتند چقدر خدا را شاکرند که فرزندشان را از بین نبردند و نسبت به این هدیه خداوند بی حرمتی نکردند، با دیدن تصاویر این بچه‌های شاد و سالم حقیقتا قلبم روشن و دلم گرم می‌شد.

جلوگیری از سقط جنین محدود به تماس‌های گرفته شده از سوی مادران نبوده است، خانم ملکشاهی می‌گوید: مواردی بود که خارج از این تماس‌ها اتفاق می افتاد، مثلا خانواده هایی بودند که به خاطر فقر می خواستند سقط جنین کنند برای مشاوره و پرسیدن نظر حضورا به من مراجعه می‌کردند من برای حل این مشکل شخصا از خیرین پیگیری کردم تا برای چند نوزاد پوشک و شیر خشک و سایر لوازم مورد احتیاج خریداری شود و به دست این افراد رسانده شود یا مثلا موردی بود که پدر بچه شغلی نداشت به همین خاطر می‌خواست جنینش را سقط کند که با همراهی همسرم برای پدر بچه شغلی دست و پا کردیم تا بتواند هزینه‌های خانوده اش را تأمین کند و از این بابت نگرانی نداشته باشد.

تبلیغ فرزند آوری

زمانی که خانم ملکشاهی در دهلران مستقر بوده است، برای فرهنگ سازی فرزند آوری به دانشگاه‌ها و مدارس می رفته تا درباره ی اهمیت فرزندآوری و رفع دغدغه و شبهات با مادران و خانم‌ها صحبت کند.

این بانوی فعال به ویژه تبلیغ چهره به چهره را مؤثر می‌داند و می‌گوید: معمولا بعد از سخنرانی خانم‌ها پیش من می‌آمدند و از دغدغه و مشکلاتی که در رابطه با بچه داری داشتند صحبت می‌کردند من هم فرصت را غنیمت می شمردم و به نگرانی و دغدغه‌های آن‌ها پاسخ می‌گفتم و جواب آن‌ها را میکشنیدم معمولا گفتگوی خوبی بین ما پیش می‌آمد که بسیار مفید بود حتی می‌توان گفت تأثیرش بیشتر از سخنرانی بود.

واسطه ازدواج بیش از ۱۰۰ زوج جوان

خانواده از محبوبترین ساختارها در اسلام است و کمک به تشکیل آن یکی از کارهای پسندیده و مورد سفارش در دین ماست.

واسطه‌گری ازدواج یکی دیگر از کارهایی است که خانم ملکشاهی با همراهی حجت الاسلام نوروزی آن را پیش می‌برد. او با بیان اینکه نزدیک به ده سال است که جوان‌های هم‌ کفو را به هم معرفی می‌کنند و تاکنون زمینه ساز ازدواج بیش از ۱۰۰ زوج شده اند، گفت: معمولا من دختران واجد شرایطی را که می‌شناسم به پسرانی که همسرم می‌شناسد معرفی می‌کنم. البته مواردی هم پیش می‌آید که خانم‌ها برای برادران یا پسران‌شان دنبال دختر مناسبی می‌گردند و از من جویا می‌شوند و ما این جوانان را به هم معرفی می کنیم.

جلوگیری از طلاق

خانم ملکشاهی نه تنها واسطه ازدواج جوانان می‌شود، بلکه به زوج‌هایی که در زندگی با مشکل مواجه شده اند هم مشاوره می‌دهد. او می‌گوید: در طول روز تماس‌های مختلفی از طرف افرادی دریافت می‌کنم که در ازدواج‌شان به مشکل برخوردند و شماره‌ی من را از آشنایی گرفته‌اند تا با من مشورت کنند یا می‌خواهند که من با همسرشان صحبت کنم، تا به حال مشکلات زوج‌های زیادی را حل کرده‌ام، حتی بعضی‌ها که به نظر حل شدنی نبوده است.

روایت مجاهدت زوج طلبه ایلامی در روستاهای محروم | از واسطه ۱۰۰ ازدواج تا کاشت چند هزار نهال

کاشت چند هزار نهال

یکی از فعالیت‌های این زوج، کمک به کاشت و پرورش ۲۰ هزار اصله درخت مثمر بوده است؛ خانم ملکشاهی می‌گوید: نزدیک به شش سال است در هفته درختکاری ما با جمع آوری هزینه از افراد داوطلب و خیر، هزینه کاشت نهال را فراهم می‌کنیم و در هفته درختکاری با کمک بقیه آن‌ها را می‌کاریم تا به امروز بیست هزار درخت مثمر به طبیعت کشور عزیزمان اضافه کردیم آن هم در نقاط دور افتاده و کمتر سبز و جالب اینجاست که در میان افرادی که هزینه کاشت درخت را می‌دادند بسیاری خارج از ایران زندگی می‌کردند اما به خاطر کمک به حفظ محیط زیست کشور و علاقه به این کار حاضر شدند هزینه خرید و کاشت یک نهال را قبول کنند.

روایت مجاهدت زوج طلبه ایلامی در روستاهای محروم | از واسطه ۱۰۰ ازدواج تا کاشت چند هزار نهال

فعالیت در فضای مجازی

خانم ملکشاهی در فضای مجازی هم فعال است و خیلی از فعالیت هایش را در این بستر انجام می‌دهد. او در این باره می‌گوید: حضور در فضای مجازی بسیار راحت است من زمانی که آشپزی می‌کنم یا در خانه هستم هم می‌توانم در فضای مجازی حضور داشته باشم. کانالی دارم که مسائل احکامی مربوط به خانم‌ها را در آنجا بیان می‌کنم و استقبال بسیار خوبی از آن شده و حدود ۳۰ هزار نفر عضو آن هستند که بعضی هایشان از خانم‌های ایرانی مقیم خارج از کشور هستند که مسائل شرعی‌شان را مطرح می‌کنند. یا برای جذب خیرین و دریافت کمک‌های مالی یک خیریه مجازی را ایجاد کرده ایم که کمک ها را از این طریق جذب می‌کنیم.

روایت مجاهدت زوج طلبه ایلامی در روستاهای محروم | از واسطه ۱۰۰ ازدواج تا کاشت چند هزار نهال

فعالیت‌های خانم ملکشاهی بسیار بیشتر از آن است که در این مجال اندک بتوان به آن پرداخت.

جمع آوری کمک هزینه ۱۰۰ جهیزیه و تشکیل گروه‌های احکام بانوان و حضور در کارگروه حجاب و…از جمله فعالیت‌های این بانوی خستگی ناپذیر است، بانویی که بر عهد خود همچنان محکم و استوار ایستاده است.

روایت مجاهدت زوج طلبه ایلامی در روستاهای محروم | از واسطه ۱۰۰ ازدواج تا کاشت چند هزار نهال

دیگر رسانه ها:

خبرگزاری حوزه

, , ,
نوشتهٔ پیشین
مهرواره بانور؛ حرکتی در مسیر جهاد تبیین
نوشتهٔ بعدی
امام و شریکه الامامی که واسطه ازدواج ۷۲ زوج شدند

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید